UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Co je to agorafobie?

Slyšeli jste někdy pojem agorafobie? Toto slovo je pro spoustu lidí spíše španělskou vesnicí, než aby znali jeho pravý význam. Pojďme se tedy podívat na to, jaký je význam tohoto slova a co to agorafobie vlastně je.

co-je-to-agorafobie
 (Zdroj fotky: Freepik.com)

Jak již spousta lidí ví, fobie = strach. To znamená, strach z něčeho. Přidané agora znamená strach z otevřených prostor. Tedy prostor, kde není rychle možné přivolat pomoc. Příkladem takových míst mohou být například obchodní centra, město, zoologická zahrada a podobně.

Opakem agorafobie je klaudtrofobie, která zase znamená to, že jedinec má panička strach být v jakémkoliv uzavřeném prostoru (například výtah). Obecně bych ale řekla, že klaustrofobie je mezi lidmi podstatně známější než agorafobie.

Jedinec trpící na agorafobii proto vyhledává co nejvíce uzavřených prostor, kde mu ,,nehrozí" žádné nebezpečí. Má totiž pocit, že pokud v nějakém otevřeném prostoru bude trávit svůj čas, určitě se mu něco strašného stane.

Ačkoliv to může znít jakkoliv vtipně pro nás (pro ty, co takovými strachy netrpíme), ve skutečnosti je to opravdu fobie a je nesmysl se takovým lidem posmívat. Za svůj strach z otevřených prostor opravdu nemohou. Měli bychom takové lidi brát takové, jací jsou.

antistresove-hracky

Projevy agorafobie

Pokud se jedinec trpící agorafobií dostane do situace, že musí trávit čas v otevřených prostorách a cítí se v pasti, dostane panický záchvat a velký strach. V některých případech se opravdu člověk trpící agorafobií musí i několik hodin uklidňovat, než se bude cítit zase v pohodě.

Takové psychické ataky jsou taktéž velmi náročné na jejich psychiku. K člověku trpícímu jakoukoliv fobií (ať už je to agorafobie, klaustrofobie, či jinou) se musí přistupovat s pochopením a klidem. V žádném případě nesmíte daného člověka osočovat a obviňovat z jeho nemoci, za kterou nemůže.

Pro Dudlu napsala: Simona Holá

Vyberte si antistresáky:

Pokračujte v čtení blogu: