UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Co je pučtok?

Jak vzniklo německé slovo pro "mop" a "tyč na čištění pušek Abyste zajistili bezpečné používání zbraně, musíte ji pravidelně čistit. Můžete si vybrat z mnoha různých typů čisticích nástrojů, ale pučtok má oproti jiným výrobkům své výhody.

co-je-puctok

Putzstock je německé slovo, které znamená "čisticí tyč". Nástroj je známý také jako beranidlo nebo čisticí tyč. Používá se k čištění hlavně střelné zbraně, pušky nebo děla tak, že se jím protlačují záplaty, dokud nevyjdou na druhé straně.

Tento čisticí nástroj byl poprvé vynalezen v Německu v roce 1841 Johannem Michaelem Landgrafem von Hessen-Homburg. Nazval jej Putzstock (čisticí tyč) a v roce 1845 jej nabídl k prodeji na berlínském veletrhu.

Z čeho se vyrábí pučtok

Materiál pučtoku

Výroba pučtoku je velmi jednoduchá a snadná. Vyrábí se ze dřeva, které může být dubové nebo borové, ale nejkvalitnější je lipové. Délka se obvykle pohybuje mezi 60 a 80 cm, ale existují i delší. Průměr se může pohybovat od 30 do 40 mm.

Rukojeť může být dřevěná nebo plastová s drážkami pro lepší úchop. Hrot může být špičatý nebo zaoblený a někdy je opatřen kartáčkem na čištění menších dílů. Špička může mít také různé tvary, například hvězdicovité kotouče na konci tyče, které pomáhají čistit malé díly, jako jsou komory nebo zásobníky.

Z čeho se pučtok skládá

Pučtok se skládá ze dvou částí: rukojeti a tyče (tzv. "dříku"). Rukojeť se obvykle vyrábí z masivního dřeva, nejlépe z lípy nebo jasanu. Má otvor pro upevnění násady a může mít další dva nebo tři otvory pro zavěšení na opasek nebo pro připevnění k puškovému závěsu.

K čemu se pučtok používá

Účelem tohoto nástroje je čištění hlavní pušek a zbraní. Proto musí být nejen odolný, ale také schopný odolat vysokému tlaku uvnitř hlavně způsobenému střelbou munice (např. nábojů).

Pučtok je nepostradatelným doplňkem každého majitele zbraně. Tento nástroj existuje již po staletí jako nezbytná součást údržby střelné zbraně. Je užitečný i pro čištění dalších předmětů, jako jsou dýmky, tyče a další nástroje, které se časem zašpinily.

Pro Dudlu napsala: Marcela Kalousová

Vyberte si vybavení na úklid:

Pokračujte v čtení blogu: