UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak třídit odpad?

Věděli jste, že v roce 2020 vytřídili občané České republiky více než 700 tisíc tun využitelných odpadů? Podle aktuálních dat je to běžnou rutinou více než 70% obyvatel a jako země jsme tak na prvních místech v Evropské unii. Třídění odpadu není žádná věda. Nicméně vyplatí se zjistit si nějaká ta pravidla co je možné třídit a v jaké podobě.

jak-tridit-odpad

Jak třídit odpad? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Jak je to třeba s nádobami a jejich čistotou? Vyvarujte se vyhazování takových nádob a obalů, které jsou mastné nebo obsahují jakékoliv zbytky. Nevadí jen drobné znečištění. Dbejte také na důkladné minimalizování objemu nádoby či obalu, a to jejím zmačkáním nebo sešlápnutím. Pomůžete tak ušetřit spoustu místa ve sběrném kontejneru, který tak pojme mnohem více obalů.

Nejčastěji tříděným odpadem jsou plasty a papír. Jak na správné třídění plastů? Obaly by měly být důkladně vyprázdněné. A jak je to s uzávěry a etiketami? Zbavovat PET lahve víček a etiket či nikoliv? PET lahve před vhozením do žlutého kontejneru důkladně sešlápněte nebo zmáčkněte tak, abyste zmenšili jejich objem na minimum. Etikety ani víčka z nich není nutné sundávat. Do kontejnerů na plasty můžete kromě PET lahví vyhodit také mikrotenové sáčky, kelímky od jogurtů, jednorázové obaly od jídla nebo polystyren. Naopak do něj nepatří pneumatiky, lino a obaly se zbytky chemikálií.

Dalším odpadem, který se nejvíce třídí hned vedle plastů, je papír. Papírové krabice nezapomeňte před vhozením do kontejneru sešlápnout nebo nařezat na kusy. Do tohoto odpadu nepatří účtenky, papírové kapesníčky, ubrousky nebo vlhčené ubrousky.

A jak je to se sklem a kovem? Do kontejnerů určených na sklo vhazujte láhve a sklenice. Naopak do nich nepatří výrobky z keramiky, zapékací mísy, autoskla a zrcadla. Do kontejnerů na kov pak patří plechovky, kovová víčka z lahví, plechové obaly od potravin apod.

Pro Dudlu napsala: Petra Velíková

Vyberte si vybavení na úklid:

Pokračujte v čtení blogu: