UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak se zbavit rybenek?

Rybenka je velmi neoblíbený společník mnoha domácností. Svým tvarem a stříbřitým povrchem těla s šupinkami vypadá jako miniaturní suchozemská ryba. Vyhovuje jim teplý vlhký vzduch a jak už jste si určitě všimli, nejaktivnější jsou v noci. Najdete je snad všude, na půdě, ve sklepě, v předsíni pod botami, pod kobercem, gaučem nebo v koupelně na zemi, ve vaně i v umyvadle. Někdy se objeví v posteli nebo v šuplíku, a to už je krok, kdy se mnozí z nás rozhodnou bezkompromisně jednat.

jak-se-zbavit-rybenek

Jak se zbavit rybenek? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Jak se zbavit rybenek?

Sice nepřenáší žádné nemoci, nekoušou, neštípou ani nijak výrazně neškodí. Rybenky žijí tři roky a během dlouhé doby samičky nakladou okolo stovky vajíček. Jedinou zásluhou je, že dokážou zlikvidovat všudypřítomné roztoče. Konzumují také zbytky jakýchkoliv sacharidů a škrobů. Mají rádi papír, drobečky, mouku, kobercové lepidlo. Bohužel je jen tak nevyhladovíte, protože bez potravy vydrží i několik měsíců.

Ve velkém množství, dokážou zlikvidovat nepoužívané knihy, fotografie v krabici, ale i koberce, bytový textil, bavlněné a vlněné oblečení, naškrobené ložní prádlo nebo kožené výrobky. Co ale nemají rády? Například námi oblíbenou vůni levandule. Kupte si tedy pár svazečků nebo voňavých pytlíčků s usušenými květy a rozmístěte je po místnosti, kde rybenky žijí. Sušenou levanduli lze nahradit éterickým levandulovým olejem a do každého rohu nakapejte každý den pár kapek. Stejně tak můžete použít i vůni pravé vanilky. Ale pozor, musí jít skutečně o pravý vanilkový lusk. Ten podélně rozřízněte a rozložte ho po místnosti.

My máme doma v oblibě bramborové slupky. Když oškrábu brambory na kaši, dám slupky na novinový papír a položím večer tam, kde se hojně vyskytují. Stejně tak funguje i nastrouhaná brambora. Ráno noviny s bramborami seberu a spolu s lapeným hmyzem vyhodím. Ve větších drogeriích můžete také nakoupit speciální přípravky určené přímo pro hubení rybenek.

Pro Dudlu: Hana Došlová

Vyberte si vybavení na úklid:

Pokračujte v čtení blogu: