Co je to stalking a kdo je stalker?

Byli jste zamilovaní, měli jste růžové brýle na očích a přehlíželi jste chyby partnera, které byste za jiných odolnosti nepřehlížely. Ale protože máte růžové brýle, automaticky jste je neviděli. Pak přišla ale chvíle, kdy jste si prostě uvědomili, že se svým partnerem už nechcete být a rozhodli jste se, že se s ní/ním rozejdete.
 
co-je-to-stalking-stalker
 
(Zdroj fotky: Freepik.com)
 
Pokud je člověk rozumný, většinou chápe důvody rozchodu, dva si to mezi sebou vyříkají jako dva slušní lidé. V tom horším případě to ale ten druhý partner nepochopí. A v tom nejhorším případě vám bývalý partner začne ze života dělat peklo. Začne vám vyvolávat, vypisovat. Nejprve je to pouze pár esemesek, když ale vidí, že se opravdu neozýváte, posílá vám jednu esemesku za druhou. Když ani to nezabere, může vás začít sledovat a čekat na místech, kam chodíte.
 
Tomuto člověku se říká stalker - obtěžuje vás a kontaktuje vás i přesto, že jste mu jasně řekla, že je konec. Takové jednání už se za stalking považuje - a stalking je trestný čin. Nikdo totiž nemá právo vás pronásledovat a nutit ke vztahu nebo k něčemu, co sami nechcete. A pokud to dělá, je potřeba se obrátit na policii, protože se stalkerem se jen těžko domluvíte, ať vám přestane vypisovat a volat. Je to smutné (bohužel), ale je to tak.

Ani byste nevěřili, kolika lidem se toto děje - že je někdo pronásleduje za účelem dát se znovu dohromady, I když vy už nechcete - a máte plné právo ho odmítnout. V takové situaci je hlavně dobré neztrácet hlavu - věřím, že to může být doopravdy vyčerpávající, ale policie by si s tímto měla poradit. V některých případech se stalking řeší i soudně zákazem styku k dané osobě - daný stalker se poté nesmí přiblížit k člověku, kterého předtím pronásledoval. Neuposlechnutí nařízení může mít velmi špatný dopad - někdy dokonce i vězení.
 
Pro Dudlu napsala: Simona Holá

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení