UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Nikotinové sáčky si už vaše děti nekoupí

Nikotinové sáčky jsou stejně jako elektronické cigarety další z alternativ užívání nikotinu pro kuřáky nebo lidi kteří hledají způsob jak přestat kouřit. Problémem však je, že narozdíl od méně rizikových elektronických cigaret - nikotinové sáčky nepodléhají žádné regulaci. V létě 2022 tedy byly nikotinové sáčky předmětem mnoha diskuzí jelikož díky tomu, že nikotinové sáčky nepodléhají žádné regulaci si nikotinové sáčky mohli koupit i vaše děti, a že díky tomu bylo Velo nebo Lyft (jedny z nejznámějších značek nikotinových sáčků) velmi oblíbené.

nikotinove-sacky

Ministerstvo zdravotnictví však již připravilo vyhlášku, která by měla nikotinové sáčky regulovat, jako největší problém, nebo jeden z největších se jeví to, že na trhu jsou i nikotinové sáčky s 50mg nikotinu, což například u e-liquidů (náplní do elektronických cigaret) je regulované na maximálně 20mg/ml na území celé EU. Dalším problémem u nikotinových sáčků je že není regulován prodej od 18-ti let. Toto by měla nová vyhláška ministerstva zdravotnictví řešit, zároveň s tím zpřísňuje požadavky na vzhled aby nikotinové sáčky nelákaly děti.

Běžně se nikotinové sáčky užívají mezi ret a dáseň kde se několik minut (například 30 minut, tedy půl hodiny) postupně uvolňuje nikotin skrze prokrvenou sliznici, mohou tak způsobit velmi silnou závislost na nikotinu. U dětí užívající nikotinové sáčky například s 50mg nikotinu může docházet k zvýšenému bušení srdce nebo nevolnosti.

A kdy by měla nová regulace, tedy vyhláška vydaná ministerstvem zdravotnictví vyjít? Od července roku 2023 - tedy zhruba rok po tom, co se o problematice začalo hodně psát, podle provozovatele e-shopu Royalvape.cz, Martina Orešanského je to pozdě, „jelikož se s regulací na elektronické cigarety taky nečekalo a ta regulace na elektronické cigarety je mnohem dramatičtější, obě regulace však považuji za správné, jak nikotinové sáčky, tak elektronické cigarety zkrátka dětem do ruky nepatří“.

Pro Dudlu napsal: Petr Rychna (PR)

Vyberte si antistresáky:

Pokračujte v čtení blogu: