UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Přípravky proti molům

Přípravek proti molům

Už zase je tady mol! Kde se tady bere? Vždyť už jsem zkontrolovala všechny mouky, ořechy a stále se objevují nové a nové! Znáte to? Ano, jsou ve skříních doma, na chalupě, občas vyletí ze šatny, z povlečení, a je jedno jestli bydlíte ve městě nebo na venkově. Přitom ochrana proti nim není vůbec složitá, pojďme na to.

V receptářích našich babiček a prababiček najdete mnoho receptů na techniky, jak se molů zbavit, oblíbené jako například rozsypaní černého pepře v šatní skříni. Když je vyzkoušíte, možná budete mít na chvíli pokoj, ale brzy se vám další nevítaný spolubydlící proletí vesele po kuchyni. Prostředky sice moly z jednoho místa mohly vypudit, ale zničit je ale nikdy spolehlivě neuměly. Do bytu se potravinoví moli dostanou většinou při nákupu potravin, pokud již u vás doma nebydlí a je jedno kde, třeba ve světlících, ve stoupačkách, v technickém zázemí bytů, pod tapetami a nebo prostě vletí oknem. Stejně tak se do vašich skříní, kabátů či koberců dostanou moli šatní.

Ten šatní má stříbrná křídla, naopak ten dvakrát větší než šatní a s tmavými skvrnami je mol potravinový. Potravinovému molu se líbí hlavně v mouce, rýži, ovesných vločkách, koření či luštěninách. Housenky najdete v čokoládě, sušenkách i v sušených houbách nebo oblíbené strouhance. Často se také vyskytuje v tropickém a sušeném ovoci. Všechny napadené potraviny budete muset bez pardonu vyhodit. Nelze vyhodit jen část napadené potraviny, jistě už tam moli nakladli vajíčka. Samička stihne za život naklást kolem 700 vajíček a to už je velká rodina. Přítomnost mola poznáte jednoznačně podle téměř neviditelných vláken, na která se lepí kousky potravin. Až se zbavíte všeho, kam se moli mohli dostat, skříně důkladně vymyjte a nezapomeňte žádná místa místa, škvíry a zákoutí. Pravděpodobnost, že vajíčka někde máte, je tudíž vysoká. Po úklidu použijte postřik proti lezoucímu hmyzu a pravidelně vše opakujte alespoň po dobu 3 měsíců.

Pro Dudlu napsala: Hana Došlová