UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Co je cystická fibróza?

Cystická fibróza je nevyléčitelná choroba, která je dědičná. Postihuje buňky produkující pot, hlen a trávicí enzymy. U zdravého člověka jsou tyto tekutiny řídké, avšak u pacientů s cystickou fibrózou jsou hustší konzistence, která způsobuje ucpávání cest, kterými tyto tekutiny proudí.

co-je-cyklicka-fibroza
Centrum cystické fibrózy?

Cystická fibróza

Cystická fibróza začíná tak, že napadá plíce. To způsobuje opakované infekce, které vedou k jejich následnému poškození. Dále také toto onemocnění postihuje trávicí soustavu. Slinivka přestává tvořit potřebné enzymy. Dochází i k poškození střev a jater. Kromě toho má také cystická fibróza spojitost s mužskou neplodností.

Jelikož je toto onemocnění dědičné, pak je v případě podezření, že by se vás cystická fibróza mohla týkat, nechat se otestovat na přítomnost příslušného genu v těle. V případě, že někdo z páru toužícím po miminku, je nositelem takto poškozeného genu, je vhodným řešením podstoupit umělé oplodnění, aby mohla být do dělohy zavedena pouze embrya se zdravým genem.

sportovni-vyziva

A jaké má cystická fibróza příznaky?

Nejtypičtějším symptomem je slaná pokožka. Díky slané pokožce je toto onemocnění snadno odhalitelné v kojeneckému věku. Mezi další symptomy pak patří respirační obtíže, které způsobuje zvýšená hustota hlenu. Hustý hlen má souvislost i s trávicími obtížemi, které jsou dalším příznakem. Mezi tyto trávicí obtíže patří například páchnoucí stolice, ztráta chuti k jídlu, otoky v břišní oblasti, silná zácpa, nebo dokonce i neprůchodnost střev.

Jak se cystická fibróza léčí?

Důležitou roli u tohoto onemocnění hraje její včasné diagnostikování a zahájení léčby. Pak je šance na to, že pacient může vést naprosto normální život, s minimálními omezeními. Součástí léčby je užívání léků na ředění hlenu, dechová rehabilitace a v závažnějších případech pak chirurgický zákrok.


Pro Dudlu napsala: Petra Velíková | Edit: Andrea B.

Vyberte si sportovní výživu:

Pokračujte v čtení blogu: