Co je bronchitida?

Bronchitida je označení pro zánět průdušek. Nejčastěji se toto onemocnění objevuje v zimním období. Jak bronchitidu poznat a odlišit od běžné virózy? Co je pro zánět průdušek typické a jak se ho co nejrychleji zbavit?

co-je-bronchitida

Bronchitida neboli zánět horních cest dýchacích je typickým sezónním onemocněním. Může mít akutní nebo chronickou podobu. V případě, že bronchitida vymizí do 3 týdnů, pak už hovoříme o akutní bronchitidě. Chronická bronchitida se pak často týká kuřáků.

Co se týče infekčnosti, pak je bronchitida infekční přibližně 1-3 dny od propuknutí prvních příznaků. Mezi typické projevy zánětu průdušek patří únava a vyčerpání, ucpaný nos a škrábání v krku. Později se začne objevovat suchý a dráždivý kašel, který postupně přechází do kašle vlhkého a produktivního. Vykašlávaný hlen mívá nejrůznější zbarvení. Nejčastěji je čiré, bílé nebo žluto-zelené barvy.

U akutní bronchitidy může trvat dokonce 2-3 týdny, než se pacient zcela zbaví kašle, který může být zpočátku velmi vysilující. Kromě typického kašle, patří mezi další doprovodné projevy bronchitidy také bolest na hrudi, pálení na průduškách, chrapot nebo i zvýšená teplota.

sportovni-vyziva

Hlavním krokem k úspěšnému a co nejrychlejšímu vyléčení bronchitidy je tlumení jednotlivých příznaků. Vhodné jsou léky tlumící kašel nebo naopak podporující vykašlávání. Při horečce se pak užívají léky snižující horečku s účinnou látkou, jako je paracetamol nebo ibuprofen.

Mezi další opatření vedoucí k úspěšné léčbě patří klidový režim, dostatečný přísun tekutin, pravidelné větrání, používání zvlhčovače vzduchu nebo také inhalace. V případě, kdy nedochází ke zlepšení stavu ani při užívání léků a dodržování režimových opatření, je nutné vyhledat lékaře, který doporučí další postup a zahájí vhodnou léčbu.

Pro Dudlu napsala: Petra Velíková