UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Co je bronchitida?

Bronchitida je označení pro zánět průdušek. Nejčastěji se toto onemocnění objevuje v zimním období. Jak bronchitidu poznat a odlišit od běžné virózy? Co je pro zánět průdušek typické a jak se ho co nejrychleji zbavit?

co-je-bronchitida
Co je chronická bronchitida?

Bronchitida neboli zánět průdušek

Bronchitida je typickým sezónním onemocněním. Může mít akutní nebo chronickou podobu. V případě, že bronchitida vymizí do 3 týdnů, pak hovoříme o akutní bronchitidě. Chronická bronchitida se pak často týká zejména kuřáků.

Co se týče infekčnosti, pak je bronchitida infekční přibližně 1-3 dny od propuknutí prvních příznaků. Hlavními projevy zánětu průdušek je suchý a dráždivý kašel, který postupně přechází do kašle vlhkého a produktivního. Vykašlávaný hlen mívá nejrůznější zbarvení. Nejčastěji je čiré, bílé nebo žluto-zelené barvy.

U akutní bronchitidy může trvat dokonce 2 - 3 týdny, než se pacient zcela zbaví kašle, který může být zpočátku velmi vysilující. Kromě typického kašle, patří mezi další doprovodné projevy bronchitidy také bolest na hrudi, pálení na průduškách, chrapot nebo i zvýšená teplota.

sportovni-vyziva

Jak léčit bronchitidu

Hlavním krokem k úspěšnému a co nejrychlejšímu vyléčení bronchitidy je tlumení jednotlivých příznaků. Vhodné jsou léky tlumící kašel nebo naopak podporující vykašlávání. Při horečce se pak užívají léky snižující horečku s účinnou látkou paracetamol nebo ibuprofen.

Mezi další opatření vedoucí k úspěšné léčbě patří klidový režim, dostatečný přísun tekutin, pravidelné větrání, používání zvlhčovače vzduchu nebo také inhalace. V případě, kdy nedochází ke zlepšení stavu ani při užívání léků a dodržování režimových opatření, je nutné vyhledat lékaře, který doporučí další postup a zahájí vhodnou léčbu.


Pro Dudlu napsala: Petra Velíková | Edit: Andrea B.

Vyberte si sportovní výživu:

Pokračujte v čtení blogu: