S pojmem cytologie se setkávají hlavně ženy. Tedy ty, které chodí na pravidelné gynekologické prohlídky. Co je to cytologie, jak vyšetření probíhá a co je cílem zjistit?
(Zdroj fotky: Freepik.com)
Cytologické vyšetření je součástí pravidelných gynekologických prohlídek dívek a žen od 18. roku věku, a to ideálně 1x ročně. Jedná se o vyšetření stěru z děložního čípku a jeho cílem je včasné odhalení případných změn na děložním čípku a předejití tomuto typu rakoviny. Tato diagnostická metoda pomáhá odhalit případné přednádorové stavy a umožňuje tak zahájit včasné řešení.
Stěr z děložního čípku se provádí tzv Pap stěrem tyčinkou na sklíčko nebo také modernější metodou tzv. LBC stěrem, který umožňuje přesnější diagnostikování. Toto vyšetření je minimálně bolestivé, možná jen krajně nepříjemné a trvá jen několik málo vteřin.
Po odběru stěru z děložního čípku je tento vzorek následně zaslán do laboratoře, kde je podroben důkladnému zkoumání a diagnostikování v mikroskopu. Z tohoto vzorku je navíc možné i dodatečné provedení genetického vyšetření na HPV neboli papilomaviry.
Výsledky cytologie se následně dělí podle specifických zkratek. Jednou z nich je označení ASC-US. To znamená, že výsledek stěru z děložního čípku je lehce abnormální a riziko přednádorových změn je nízké. Je ovšem doporučeno udělat ještě další kontrolu.
Dalším označením je pak LSIL, což znamená, že výsledek je mírně abnormální a riziko změn nízké. Pokud se to samé opakuje i po další kontrole, je doporučeno provést biopsie, tj. odběr tkáně. Kontrolní stěr se provádí nejčastěji po půl roce.
Posledním označením jsou HSIL, ASC-H nebo AGC-NEO, což značí závažné přednádorové změny na děložním čípku a je nutné podrobné vyšetření v podobě biopsie nebo kolposkopie.
Zkratka AGC-NOS pak značí lehkou abnormalitu, která může být způsobena zánětem a je tak doporučeno provést kontrolní stěr za 3-6 měsíců.
Pro Dudlu napsala: Petra Velíková