UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Co je svalová horečka?

Pokud cvičíte, posilujete nebo si dopřáváte pravidelný trénink na nějaký závod, možná i vás už někdy postihla tzv. svalová horečka. Svalová horečka je velmi nepříjemná bolest svalů. Setkat se můžete i s označením svalovice. Nejčastěji se objeví 1-2 dny po nadměrné fyzické zátěži. Objevuje se nejenom u netrénovaných lidí, kteří přecenili svoje síly, ale i u zkušených sportovců, pro které je trénink běžná věc.

co-je-svalova-horecka

Co je to svalová horečka? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Co svalovou horečku způsobuje?

V první řadě stojí za vznikem obtíží nahromadění kyseliny mléčné ve svalech, která vzniká právě při fyzické aktivitě. Kromě toho je ale také další příčinou drobné poranění svalových vláken. Při trénincích totiž ve svalech mohou vznikat miniaturní trhlinky, o kterých ani nevíte a ty stojí za již zmíněnou svalovou horečkou.

Tento problém vzniká u různých druhů sportů jako je běh, cyklistika nebo posilování. Mezi rizikové faktory pak spadá nevhodné držení těla, sedavý způsob života, stres či nedostatek spánku.

Jak se svalová horečka projevuje?

Mezi nejčastější příznaky patří vysoká bolest, ztuhlost svalů, celková únava organismu, křeče nebo také otoky. U zkušených sportovců tyto potíže přetrvávají většinou po dobu 1-2 dnů. U netrénovaných jedinců to ovšem může být klidně až týden.

sportovni-vyziva

Co vám nejvíce při svalové horečce prospěje?

Nejdůležitější je vydatný odpočinek a samozřejmostí je i vynechání fyzické aktivity, a to na několik dní. Pomoci vám mohou i studené obklady nebo lehké masáže s bylinnými mastmi. Rozhodně se vyvarujte teplých obkladů a koupelí, teplo by totiž mohlo zánět ještě více zhoršit.  Ulevit vám může i perličková koupel nebo vířivá vana. Z bylinek je pak vhodný kostival, máta, kaštan nebo arnika lékařská, jejž často bývají součástí různých mastí.

Pro Dudlu napsala: Petra Velíková | Edit: Andrea B.

Vyberte si sportovní výživu:

Pokračujte v čtení blogu: