Co je nykturie?

Problémů s močením existuje dlouhá řada. Jedním z nich je i nykturie. Co je nykturie, co je pro ni specifické a jaké jsou možnosti léčby či terapie?

co-je-nykturie

(Zdroj fotky: Freepik.com)

Pojmem nykturie se označuje noční probouzení za účelem vymočení. Někdy nemusí jít o nic závažného a může být tato potřeba jen způsobena nadměrným příjmem tekutin před spaním. Způsobovat ji mohou i chronická onemocnění ledvin nebo srdce. Na vině může být i zvětšená prostata. Často se ovšem o problém jedná, a ten také vyžaduje určité řešení. Klíčem ke správnému řešení a léčbě je určení konkrétní příčiny vzniku problémů.

Nykturie může být způsobena i zvýšenou reaktivitou močového měchýře. Příčinami tak mohou být hormonální změny nebo i cukrovka. V takovém případě se nasazují léky snižující právě onu zvýšenou reaktivitu močového měchýře. Poté, co se léky začnou vázat na receptory nacházející se v močovém měchýři, dojde k relaxaci svalstva a uvolněný močový měchýř je následně schopen udržet větší množství moči.

V případě mužů může nykturii způsobovat zvětšená prostata. To je častým problémem u mužů nad 60 let. Podle statistik zvětšenou prostatou trpí více než 60 % mužů. Díky zvětšenému tlaku tak může docházet k tomu, že zvětšená prostata zmenšuje průsvit močových cest. To má za důsledek častější močení, pálení při močení nebo také právě ony návštěvy WC v nočních hodinách.

sportovni-vyziva

Nejpoužívanějším lékem, který se nasazuje v případě nykturie je lék české výroby s názvem Desmopresin. Ten napodobuje funkci lidského hormonu vasopresinu, který svým působením snižuje tvorbu moči. Lék se užívá těsně před spaním a po jeho užití už se nesmí pít žádné tekutiny. Desmopresin poté začne působit na receptory v ledvinách, a tak dojde ke zvýšení zpětného vstřebání vody. Díky tomuto účinku se výrazně snižuje potřeba močení v nočních hodinách.

Pro Dudlu napsala: Petra Velíková

Vyberte si na Dudlu sportovní potřeby: