UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Co je legionella?

Legionella je druh gramnegativní bakterie, která se chová jako nitrobuněčný parazit – vniká dovnitř buněk, kde se pak začne množit a způsobovat nepříjemná onemocnění. Existuje nespočet různých typů této bakterie. Nejčastěji se po nákaze legionellou rozvine těžký zápal plic, který je znám jako tzv. Legionářská nemoc, případně mírnější onemocnění podobné viróze či chřipce, tzv. Pontiacká horečka.

co-je-legionella
Co to je legionella? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Původ názvu

Svůj název „legionella“ získala tato bakterie ve druhé polovině 20.století. V roce 1976 vypuklo onemocnění mezi lidmi působícími v organizaci America Legion, což byla asociace amerických vojenských veteránů. Ta se tehdy účastnila oslav 200. výročí podepsání Deklarace nezávislosti Spojených států amerických. Oslavy se konaly ve Philadelphii a podle všeho se během nich nakazilo 211 osob převážně z řad válečných veteránů, z nich 34 nakažených záhadné nemoci podlehlo.

O rok později, v roce 1977, byla objevena bakterie, která toto onemocnění způsobila a získala název Legionella.

Nákaza legionellou

Ačkoli nejsou případy legionellózy, jak se souhrnně nákaza touto bakterií označuje, nějak významně časté, jisté riziko tu přesto je, a to i u bás v České republice. K přenosu infekce dochází nejčastěji z drobných kapek kontaminované vody vdechnuté ze vzduchu. Přenos legionelly z člověka na člověka prokázán nebyl.

Nejčastější místa, kde je možné se legionellou nakazit, jsou:

  • chladící věže
  • vodní trysky k zubařský křeslům
  • vířivky a vyhřívané bazény a lázně
  • zvlhčovače vzduchu a vodní rozprašovače

sportovni-vyziva

Legionářská nemoc

Legionářská nemoc je těžší forma zápalu plic (pneumonie). Prvními projevy jsou celková slabost, malátnost a bolest hlavy. Postupem času se objevuje suchý kašel, který se může někdy změnit i ve vlhký. Občas se objeví také vykašlávání krve, které je spojeno také s bolestí na hrudi. Ve velmi těžkých případech hrozí nakaženému až selhávání ledvin či jater.

Léčba spočívá, stejně jako u jiných bakteriálních infekcí, v podávání antibiotik a klidovém režimu.

Pontiacká horečka

Pontiacká horečka má mnohem mírnější charakter i průběh než legionářská nemoc. Projevuje se podobnými příznaky jako chřipka, tedy bolestmi hlavy, kloubů a svalů, horečkou, únavou a malátností. Onemocnění obvykle odezní v průběhu tří až pěti dnů od propuknutí prvních příznaků.


Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská | Edit: Andrea B.

Vyberte si sportovní výživu:

Pokračujte v čtení blogu: