UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak na bolest hlavy?

Bolest hlavy je jedním z nejběžnějších zdravotních problémů, s nímž se mnoho lidí potýká. Ať už je způsobena stresem, únavou nebo jinými faktory, může být velmi obtížná. Zde je několik doporučení, jak efektivně čelit bolesti hlavy.

jak-na-bolest-hlavy
Babské rady jak na bolesti hlavy (Zdroj fotky: Freepik.com)

Příčiny bolesti hlavy

Bolest hlavy je symptom, který může mít mnoho příčin. Pochopení hlavních příčin bolesti hlavy nám může pomoci najít účinnou léčbu a předcházet dalším epizodám.

Zde je několik nejběžnějších příčin bolesti hlavy:

 • Napětí: Bolesti způsobené napětím jsou často spojeny s napětím ve svalových tkáních, zejména v oblasti krku a ramen. Mohou být vyvolány stresem, únavou, špatným držením těla nebo prodlouženým setrváním v jedné pozici.

 • Migréna: Jedná se o chronické onemocnění charakterizované opakujícími se epizodami silné, pulzující bolesti hlavy. Migrény mohou být doprovázeny i dalšími symptomy, jako je citlivost na světlo a zvuk, nebo nevolnost.

 • Změny v životním stylu: Nedostatek spánku, dehydratace, přeskočení jídla nebo konzumace některých potravin a nápojů (jako je alkohol nebo nadměrný kofein) mohou být běžnými spouštěči bolesti hlavy.

 • Sinusitida: Zánět vedlejších nosních dutin může vyvolat tlakovou bolest v oblasti čela a obličeje.

 • Oční problémy: Některé oční problémy, jako je dlouhodobé napětí z nedostatečného osvětlení nebo potřeba brýlí, mohou způsobit bolest hlavy.

Je důležité zdůraznit, že zatímco výše uvedené příčiny jsou mezi nejběžnějšími, existuje mnoho dalších potenciálních příčin bolesti hlavy. Pokud máte opakované nebo závažné bolesti hlavy, doporučuje se konzultace s lékařem, aby byla zjištěna příčina a poskytnuta vhodná léčba.

sportovni-vyziva

Zmírnění bolesti hlavy

 • Studený obklad: Aplikujte studený obklad na čelo nebo na místo, kde bolest cítíte. Chlad může pomoct zmírnit bolest a zánět.

 • Masáž: Jemná masáž šíje, ramen a hlavy může pomoci uvolnit napětí a zmírnit bolest.

Omezení spouštěčů bolesti

 • Omezení kofeinu: Nadměrný příjem kofeinu nebo náhlé vysazení může vyvolat bolest hlavy.

 • Omezení alkoholu: Někteří lidé mohou mít po konzumaci alkoholu bolest hlavy, zejména červeného vína.

 • Omezení stresu: Pokud je to možné, snažte se omezit stres. Techniky, jako je meditace, hluboké dýchání nebo jóga, mohou být užitečné.

Léky

Existuje mnoho volně prodejných léků k léčbě bolesti hlavy. Paracetamol, ibuprofen nebo aspirin mohou být efektivní. Vždy se ale řiďte doporučeným dávkováním a konzultujte se svým lékařem, pokud si nejste jisti, který lék je pro vás nejlepší.

Kdy vyhledat lékaře

Pokud máte pravidelné nebo velmi silné bolesti hlavy, je dobré poradit se s lékařem. Mohou to být příznaky závažnějšího zdravotního problému. Také pokud vaše bolest hlavy je doprovázena nevolností, zvracením, změnami vidění nebo mluvení, měli byste okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.

Prevence bolestí hlavy

 • Dostatečný spánek: Nedostatek spánku může být hlavní příčinou bolesti hlavy. Snažte se dodržovat pravidelný spánkový režim a mít alespoň 7–8 hodin spánku denně.

 • Zůstaňte hydratovaní: Dehydratace je často zapomenutou příčinou bolesti hlavy. Pijte dostatek vody během dne.

 • Pravidelná strava: Přeskočení jídla může vést k nízké hladině cukru v krvi, což může vyvolat bolest hlavy. Měli byste jíst pravidelně a vyváženě.


Pro Dudlu napsala: Lucie Štýchová | Edit: Andrea B.

Vyberte si sportovní výživu:

Pokračujte v čtení blogu: