Co je lumbalgie?

Každého z nás alespoň jednou potrápila nepříjemná bolest zad. Ale setkali už jste se s pojmem lumbalgie? Zjistěte, co je lumbalgie, jaké má příčiny a zda se dá nějak léčit. Lumbalgií se označuje v podstatě výrazná a bodavá bolest, a to v oblasti beder a kříže. Tato bolest ovšem na rozdíl od jiných nevystřeluje do končetin. Tyto problémy jsou jedním z nejčastějších důvodů k návštěvě lékaře osob ve věku do 45 let a také nejčastějším důvodem pro pracovní neschopnost.

co-je-lumbalgie

(Zdroj fotky: Freepik.com)

Název lumbalgie pochází z latinského lumbago nebo ischialgie lumbo. U nás je známá spíše pod výrazy houser či ústřel. Setkat se můžete i s výrazem zánět sedacího nervu. A jaké jsou příznaky lumbalgie? Během ní dochází k uskřinutí nervu, měkkých tkání a také k podráždění nervových kořenů.

Závažnější je pak vyhřeznutí meziobratlové ploténky, kdy dochází až k utlačení nebo poškození nervové struktury. Typickými projevy je pak bolest vystřelující do končetin a celkové omezení pohyblivosti.

Jak se dá lumbalgie efektivně řešit?

V některých případech mohou pomoci analgetika či další tišící léky. Úlevu vám přinese i správná poloha na zádech s pokrčením kolen a podložením polštářem. V těch horších případech ale mnohdy bývá jediným řešením až chirurgický zákrok.

Lumbalgie se rozděluje do několika typů:

Jedním z nich je akutní lumbalgie, kdy bolest nepřetrvává déle než 6 týdnů. Dalším typem je subakutní lumbalgie. Ta trvá přibližně 6-12 týdnů. Déle trvající bolesti zad se pak nazývají chronická lumbalgie.

sportovni-vyziva

Jaká můžete zavést preventivní opatření, abyste lumbalgii účinně předcházeli?

Základem je pravidelný pohyb. Vhodné jsou speciální cviky zaměřené právě na oblast zad. Dbejte ovšem na to, aby byly prováděné správně, jinak totiž může dojít naopak ke zhoršení potíží. Důležité je také nepřetěžovat opěrný systém.

Pro Dudlu napsala: Petra Velíková

Vyberte si na Dudlu sportovní potřeby: