Co je leukopenie, leukocytóza a leukoplakie?

Leukopenie, která se také nazývá leukocytopenie, je označení pro výrazný pokles leukocytů neboli bílých krvinek v krvi pod fyziologickou mez. A jaké má toto onemocnění příčiny?

CO-JE-LEUKOPENIE-LEUKOCYTOZA-leukoplakie

(Zdroj fotky: Freepik.com)

Jednou z nejčastějších příčin je probíhající infekce. Nejčastěji je to bakteriální sepse, infekční mononukleóza nebo hepatitida typu B. Na vině může být i onemocnění AIDS či HIV pozitivita. Leukopenii také mohou způsobovat některé léky, konkrétně léky užívané při chemoterapiích, antibiotika nebo analgetika.

Zároveň také může být leukopenie doprovodným jevem jiného onemocnění, například onemocnění kostní dřeně. Toto onemocnění může výrazným způsobem oslabit lidský organismus. A jaké jsou příznaky leukopenie? Většinou ji doprovází symptomy jako bolesti hlavy, extrémní únava, návaly horka nebo také příliš silná či dlouhotrvající menstruace.

sportovni-vyziva

Leukocytóza je opakem leukopenie

Jedná se o zvýšení množství leukocytů neboli bílých krvinek v krvi. Dále se rozděluje podle hranice zvýšení počtu leukocytů na neutrofilii, lymfocytózu, bazofilii, monocytózu a eozinofilii. Mezi příčiny leukocytózy patří probíhající infekce, záněty, leukémie, úrazy, nadměrná fyzická zátěž nebo tuberkulóza. K leukocytóze může vést i zvýšený emoční a fyzický stres. Mezi příznaky pak patří modřiny, slabost, závratě nebo mdloby. Objevit se může i výraznější úbytek hmotnosti či snížená chuť k jídlu.

Leukoplakie jsou bílé skvrny vyskytující se v ústní dutině. Tyto skvrny nejdou umýt a ani nemají žádnou souvislost s jakýmkoliv onemocněním. Jejich výskyt je podmíněn rohověním sliznic. Tyto skvrny se mohou různě měnit nebo i ztvrdnout. A kde se mohou v ústní dutině vyskytovat? Nejčastější oblastí je jazyk, rty nebo tváře. Příčinami může být kouření, alkohol či nedostatek vitamínů A a skupiny B.

Pro Dudlu napsala: Petra Velíková

Vyberte si na Dudlu sportovní potřeby: