Co je Parkinsonova nemoc?

Parkinsonova nemoc je nevyléčitelné neurodegenerativní onemocnění postihující mozek. Způsobuje postupné odumírání mozkových buněk a s tím spojené příznaky. Parkinsonova choroba nejčastěji poskytuje lidi ve věku nad 50 let.

Parkinsonova nemoc se projevuje velmi pozvolna, a tak zpočátku nejsou pozorovatelné žádné příznaky. Teprve později se začínají objevovat typické projevy, mezi které patří například strnulá tvář, předkloněný postoj těla, třes rukou nebo celého těla, zpomalená chůze, problémy s chůzí, porucha rovnováhy, problémy s řečí a polykáním a další.

Nemoc mívá několik fází, které trvají různě dlouhou dobu. S časem projevy gradují a stav se zhoršuje. Veškeré projevy i zhoršování kvality života se u pacientů liší. V posledních fázích už bývá pacient odkázán na pomoc svého okolí.

Parkinsonova choroba se nedá zcela prokázat žádným vyšetřením a diagnostikována může být až po vyloučení jiných onemocnění, pro která jsou typické stejné příznaky. Pro diagnostiku se provádí odběr krve, CT vyšetření mozku, magnetická rezonance nebo sono krčních tepen.

sportovni-vyziva

Parkinsonova nemoc je nevyléčitelnou chorobou. Pacienti pouze užívají léky určené k utlumení příznaků, které toto onemocnění doprovázejí. Vhodné je i speciální cvičení a rehabilitace. Kombinace léků a cvičení významným způsobem zlepšují kvalitu života pacientů a zároveň dochází k prodloužení života.

Ke zpomalení příznaků je možné užívat potravinové doplňky. Mezi ty, které jsou nejvíce vhodné, patří třeba koenzym Q10, produkty obsahující výtažky z rybího tuku a ginkgo biloby nebo vitamíny B6, E a C.

Příčiny, proč Parkinsonova nemoc vzniká, nejsou známé. A z toho důvodu není možná ani žádná prevence. Doporučit lze jen zdravý životní styl, dostatek pohybu a pestrou stravu.

Pro Dudlu napsala: Petra Velíková