Co je seborea ve vlasech?

Seborea ve vlasech je chronické onemocnění kůže. Způsobuje svědění pokožky hlavy a nadměrnou tvorbu mazu. Seborea může mít různé spouštěče. Nejčastějším spouštěčem pak bývá nadměrný stres. Kromě stresu může být na vině i oslabený imunitní systém. Na vině mohou být i výkyvy počasí, hormonální nerovnováha, únava či nedostatek spánku. Seboreu způsobuje i nezdravý životní styl. Je následkem nedostatku vitamínu B ve stravě, nadměrné konzumace kávy a alkoholu.

co-je-seborea-ve-vlasech

Právě výkyvy počasí bývají spouštěčem seborey u dlouhé řady lidí. Seborea se tak poměrně často objevuje především v zimním období. Kromě chladného počasí nesvědčí pokožce hlavy ani časté střídání teplot a přechody z tepla do zimy a naopak.

Dalším důvodem, proč seborea ve vlasech vzniká, může být přemnožení kvasinek. Právě jejich přemnožení způsobuje zvýšenou citlivost pokožky hlavy a také její svědění. Zároveň se rychleji tvoří nové buňky v oblasti horní vrstvy pokožky hlavy. Ty odumřelé pak vytvářejí krusty a šupiny typické pro seboreu.

Seborea se ve velké míře vyskytuje u kojenců. Ve většině případů dochází u kojenců v průběhu několika týdnů až měsíců k úplnému vymizení.

sportovni-vyziva

A jak se dá seborea řešit?

Častou volbou je použití lokálních přípravků v podobě speciálních šamponů, gelů nebo sér. Dobrou volbou jsou produkty s obsahem kyseliny salicylové, chinolinových derivátů, dehtu, selenu, síry či zinku. Z přírodních pomocníků je pak možné vyzkoušet jablečný ocet naředěný s vodou, šťávu z listů aloe vera, citron smíchaný s teplou vodou, odvar z cibulových slupek, tea tree olej nebo olivový olej.

Léčba ovšem bývá poměrně dlouhodobá, a kromě zvolení vhodné kosmetiky je žádoucí také zaměřit se na zdravý životní styl a pestrou stravu bohatou na vitamíny a minerály.

Pro Dudlu napsala: Petra Velíková