UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Co je seborea ve vlasech?

Seborea neboli seboroická dermatitida ve vlasech je chronické onemocnění kůže. Způsobuje svědění pokožky hlavy a nadměrnou tvorbu mazu. Seborea nejčastěji postihuje kojence v prvních měsících života a dospělé osoby, přičemž muži jsou postiženi častěji než ženy.

co-je-seborea-ve-vlasech
Seborea ve vlasech co to je?

Příčiny seborey

Přesná příčina seborey zůstává nejasná, ale existuje několik faktorů, které mohou přispívat k jejímu výskytu. Jedním z nich je nadměrná produkce mazu kožními žlázami, často spojená s houbou Malassezia, která je běžně nalezena na kůži většiny lidí, ale může způsobovat podráždění a záněty u některých jedinců. Kromě toho mohou genetické predispozice, hormonální fluktuace a stres také zvýšit riziko vzniku seborey. Je důležité poznamenat, že seborea není způsobena nedostatečnou hygienou, ale správná péče o kůži může pomoci kontrolovat symptomy.

Seborea se tak poměrně často objevuje především v zimním období. Kromě chladného počasí nesvědčí pokožce hlavy ani časté střídání teplot a přechody z tepla do zimy a naopak.

sportovni-vyziva

Co je dobré na seboreu ve vlasech

Častou volbou je použití lokálních přípravků v podobě speciálních šamponů, gelů nebo vlasových sér. Dobrou volbou jsou produkty s obsahem kyseliny salicylové, chinolinových derivátů, dehtu, selenu, síry či zinku. Z přírodních pomocníků je pak možné vyzkoušet jablečný ocet naředěný s vodou, šťávu z listů aloe vera, citron smíchaný s teplou vodou, odvar z cibulových slupek, tea tree olej nebo olivový olej.

Léčba ovšem bývá poměrně dlouhodobá, a kromě zvolení vhodné kosmetiky je žádoucí také zaměřit se na zdravý životní styl a pestrou stravu bohatou na vitamíny a minerály.


Pro Dudlu napsala: Petra Velíková | Edit: Andrea B.

Vyberte si sportovní výživu:

Pokračujte v čtení blogu: