Co je streptokok a zlatý streptokok?

V současné době je popsáno více než 70 různých druhů streptokoků. Každý z těchto druhů pak může být původcem jiného typu infekční nemoci. Co je to vlastně streptokok nebo také zlatý streptokok a co všechno mohou tyto bakterie způsobit? Jak se léčí a máme se ho obávat?

Co-je-streptokok-a-zlaty-streptokok

(Zdroj fotky: Freepik.com)

Streptokok se do lidského organismu dostává přes sliznice v nosohltanu. A s jakými je spojen příznaky? Nejčastěji to jsou bolesti v krku, dále také bolesti hlavy, celková slabost teplota nebo bolest břicha a svalů.

Streptokok může způsobovat nejrůznější onemocnění jako je například angína, spála, zápal plic, zánět ledvin nebo revmatická horečka. Nutno podotknout, že nákaza streptokokem je infekční. Může tak dojít k přenosu kapénkovou infekcí nebo kontaminovanými předměty.

sportovni-vyziva

A co třeba takový streptokok v těhotenství?

Streptokoková infekce je nebezpečná hlavně právě pro těhotné ženy ve vyšším stádiu těhotenství, potažmo pro novorozence. U něj může způsobit dokonce i otravu krve nebo meningitidu.  Žena nakažená streptokokem v těhotenství je také ohrožena předčasným porodem. A právě z tohoto důvodu je ženám ke konci těhotenství prováděn stěr na zjištění přítomnosti streptokoka a v případě pozitivity nasazená antibiotická léčba při počínajícím porodu.

Zlatý streptokok je typem bakterie, která má za důsledek obtížně léčitelnou infekci. Ta se vyskytuje jak u lidí, tak i u zvířat. Více než polovina lidí má zlatého streptokoka či stafylokoka běžně na kůži a nikterak se u nich neprojevuje. Nachází se na sliznicích úst a nosu nebo také na kůži.

Léčba streptokoků se provádí pomocí antibiotik, které už ovšem častokrát bývají vůči streptokokovým infekcím rezistentní. To tak celou léčbu poměrně prodlužuje a ztěžuje. Mnohdy se tak musí přistoupit ke kombinaci různých typů antibiotik.

Pro Dudlu napsala: Petra Velíková

Vyberte si na Dudlu sportovní potřeby: