Co je zlatý stafylokok?

Co je zlatý stafylokok a jak se projevuje? Zlatý stafylokok je bakterie, která dokáže u lidí i zvířat napáchat pěknou neplechu. Dokonce téměř polovina lidí jej má na kůži nebo i na sliznici v krku, aniž by způsoboval jakékoliv problémy. O ty se ovšem může postarat jedno malé oslabení organismu a problém je na světě. V takovém případě pak mohou vzniknout nejrůznější infekční hnisavé procesy, a to na kůži, sliznici nebo i vnitřních orgánech. Zlatý stafylokok může dokonce i způsobit otravu krve.

co-je-zlaty-stafylokok

(Zdroj fotky: Freepik.com)

Zlatý stafylokok může způsobit i stafylokokovou meningitidu. Ta vzniká nejčastěji jako důsledek přenosu bakterií do organismu, a to krví z hnisavých ložisek kdekoliv po těle při jejich neodborném ošetření. To může vyústit až v těžký zánět mozkových blan, které mohou skončit až smrtí.

Jak se zlatý stafylokok vlastně projevuje?

Záleží na tom, jaká část těla je touto infekcí napadená. Může to tak být nevysvětlitelná horečka, bolest v krku, dále i hnisavá ložiska na kůži, bolesti břicha, průjem či zvracení. Projevovat se může ale i mdlobami či dokonce výpadky vědomí. Přítomnost v těle se dá zjistit výtěrem z krku nebo laboratorním vyšetřením krve.

sportovni-vyziva

Jak se zlatý stafylokok léčí?

V dřívější době se toto onemocnění dalo poměrně jednoduše přeléčit antibiotiky. Dnes už tomu tak bohužel není a zlatý stafylokok je ve většině případů vůči antibiotické léčbě rezistentní. Mnohdy je pak nutné nasadit více druhů antibiotik, což bývá poměrně časově náročné a náročné i pro organismus jako takový. V případ, že se jedná o zlatého stafylokoka nacházejícího se v krku, tak se mnohdy přistupuje k odstranění mandlí.

Dají se využít i možnosti podpůrné léčby, konkrétně pomocí bylinek. Vhodné je užívání protizánětlivých bylin, jako je heřmánek, šalvěj, česnek, cibule nebo křen. Lze užívat i homeopatika – Staphylococcinum (9CH).

Pro Dudlu napsala: Petra Velíková

Vyberte si na Dudlu sportovní potřeby: