Omlouváme se, ale z důvodu stěhování skladů do nového a restrukturalizaci firmy Gadgets House s.r.o. obchod je dočasně nefunkční a objednávky se nevyřizují. Situaci se snažíme vyřešit, děkujeme za pochopení.

Co je zlatý stafylokok?

Zlatý stafylokok (Staphylococcus aureus) je bakterie, která dokáže u lidí i zvířat napáchat pěknou neplechu. Je součástí běžné mikroflóry na kůži i sliznic nosu a krku, aniž by způsoboval jakékoliv problémy. O ty se ovšem může postarat jedno malé oslabení organismu a problém je na světě. V takovém případě pak mohou vzniknout nejrůznější infekční hnisavé procesy, a to jak na kůži či sliznici, tak na i vnitřních orgánech. Zlatý stafylokok může dokonce i způsobit celkovou sepsi.

co-je-zlaty-stafylokok

Co je to zlatý stafylokok? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Jak se zlatý stafylokok vlastně projevuje?

Záleží na tom, jaká část těla je touto infekcí napadená. Při infekci zlatým stafylokokem se může objevit například nevysvětlitelná horečka, bolest v krku, dále i hnisavá ložiska na kůži, bolesti břicha, průjem či zvracení. Projevovat se může ale i mdlobami či dokonce výpadky vědomí. Přítomnost v těle se dá zjistit výtěrem z krku nebo laboratorním vyšetřením krve.

Zlatý stafylokok může způsobit i stafylokokovou meningitidu. Ta vzniká nejčastěji jako důsledek přenosu bakterií do organismu, a to krví z hnisavých ložisek kdekoliv po těle při jejich neodborném ošetření. To může vyústit až v těžký zánět mozkových blan, které mohou skončit až smrtí.

sportovni-vyziva

Jak se zlatý stafylokok léčí?

V dřívější době se toto onemocnění dalo poměrně jednoduše léčit antibiotiky. Dnes už tomu tak bohužel není a zlatý stafylokok je ve většině případů vůči antibiotické léčbě rezistentní. Mnohdy je pak nutné nasadit více druhů antibiotik, což bývá poměrně časově náročné a náročné i pro organismus jako takový. V případ, že se jedná o zlatého stafylokoka nacházejícího se v krku, tak se mnohdy přistupuje k odstranění mandlí.

Dají se využít i možnosti podpůrné léčby pomocí bylinek. Vhodné je užívání protizánětlivých rostlin, jako je heřmánek, šalvěj, česnek, cibule nebo křen. Lze užívat i homeopatika – Staphylococcinum (9CH).


Pro Dudlu napsala: Petra Velíková | Edit: Andrea Bělohradská

Vyberte si sportovní výživu:

Pokračujte v čtení blogu: