UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak léčit ostruhy na patě?

Patní ostruha nebo odborněji plantární fasciitida a latinsky řečeno Calcar Calcanei je kostní výrůstek na místě úponu vazů k patní kosti nebo na patní kosti, kde je úpon Achillovy šlachy. Příčinou vzniku je přetížení vazivového aparátu, spojený s rozvojem zánětu šlach. Důsledkem zánětu se postupně ukládají krystalky vápníku, které vytvoří kostěný výrůstek.

jak-lecit-ostruhy-na-pate
Co je ostruha na patě? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Co je ostruha na patě

Příčinou vzniku ostruhy na patě je dlouhodobá a opakující nebo jednostranná zátěž nohou, konkrétně chůze po tvrdém terénu, běhání nebo dlouhé stání. Dalšími faktory, které se podílí na vzniku ostruh na patě, mohou být:

  • podélná plochá noha
  • nošení nezdravé obuvi s úzkou špičkou nebo na vysokém podpatku
  • nadváha,
  • cukrovka
  • zánětlivé choroby
  • některé typy zdravotních úrazů


Ostruhy na patě se obvykle objevují poprvé u lidí mezi 40 až 60 lety, ale zejména u sportovců, jako jsou běžci, se nezřídka objeví už dříve. Hlavním příznakem této nemoci je bolest patní kosti, a to zejména v oblasti vnitřní strany chodidla, ale může zasahovat i celé chodidlo.

Intenzita bolesti může být taková, že je problém na chodidlo došlápnout. Bolest se objevuje nejvíce ráno nebo po delším odpočinku a pohybem obvykle odezní. Pokud se jedná o silný zánět, může být na chodidlu vidět i začervenání nebo mírný otok.

sportovni-vyziva

Jak léčit patní ostruhu

Pokud na sobě pozorujete příznaky patní ostruhy, navštivte ortopeda nebo fyzioterapeuta. Odborník vyšetřením vyloučí ostatní možné příčiny a případně potvrdí diagnózu patní ostruhy a následně doporučí léčbu, jako je rehabilitace, ultrazvuk či rázová vlna. Krajním a posledním řešením tohoto problému je operace.

Problémy s patní ostruhou vám pomůže eliminovat také cvičení – zejména protahovací cviky po ránu a večer si dopřejte masáž chodidel krémy nebo gely určenými na tento problém. Doporučuje se například mazání s obsahem konopí nebo kostivalu.

Noste pohodlnou a lehkou obuv a do ní vkládejte ortopedickou pomůcku takzvaný gelový chránič paty nebo podpatěnku. V případě nadváhy je žádoucí shodit i nějaké kilo. Pokud je vaše onemocnění ostruh na patě v akutní fázi s vysokou bolestivostí, omezte sportovní aktivity a více odpočívejte.


Pro Dudlu napsala: Martina Masopustová | Edit: Andrea B.

Vyberte si sportovní výživu:

Pokračujte v čtení blogu: