Co je to klinická smrt?

O klinické smrti už určitě každý něco slyšel. Někdo méně, někdo více. Toto téma ale obklopuje hodně záhad. Proč? Tak to si vysvětlíme v dnešním článku, který vám o klinické smrti může prozradit možná něco, co jste třeba ještě nevěděli. Asi každý ví, co je to smrt. Jedinec umírá, stejně tak přestávají fungovat jeho orgány a činnost všech orgánů prostě selže. Úplně jinak je to ale s klinickou smrtí.

co-je-klinicka-smrt
 
(Zdroj fotky: Freepik.com)

Proč se jí říká smrt klinická a co to znamená?

Klinická smrt je moment, kdy na pár minut (obvykle se uvádí pět minut) přestane fungovat činnost srdce a dechu. Zajímavostí ale je, že nervová soustava přitom stále funguje. To znamená, že jedinec ,,umře" na pět minut a potom zase oživne. Umře je v uvozovkách, protože vlastně jedinec ve skutečnosti neumře. Zastaví se jen činnost srdce a dechu.
 
Jak jsem již naznačila, tak klinická smrt oplývá mnoha záhadami. Zejména proto, že lidem, co ji sami prožili, se úplně změnil život. A nejen to. Mnozí vypráví o tom, že se před nimi samými promítl celý jejich život a hlavně důležité momenty v něm. Tento zážitek lidé definují tak, že opustili své vlastní tělo a dívali se sami na sebe shora. Někteří dokonce poté byli přesně schopni popsat, ve které místnosti se nacházeli, co tam bylo za předměty, na jaké straně leželi a tak dále.
 

sportovni-vyziva

Klinická smrt má svou podstatu. Má úzkou souvislost se smrtí, ale smrt to není. Většinou si po tomto zážitku lidé uvědomí smysl života, proč jsme na zemi a proč žijeme. Plno lidí se po zážitku klinické smrti naprosto změnilo. Jejich přístup k životu, jejich myšlení, jejich priority a povaha. Dočíst se o klinické smrti můžete hodně, ale stejně toto téma bude záhadou pro většinu lidí dál. Pokud se nad ní ale zamyslíme, je to ale opravdu zvláštní a klinická smrt určitě svoji podstatu a důvod má.
 
Pro Dudlu napsala: Simona Holá

Vyberte si sportovní výživu:

Pokračujte v čtení blogu: