Jak doplnit dopamin?

Pojem dopamin zajisté strašně mnoho lidí nezná. Jedná se totiž o hormon štěstí – vyvolává tedy šťastné pocity, díky němu se cítíme šťastní a plní energie. Ovlivňuje to, co cítíme, co jíme nebo i to, jak se pohybujeme. Dopamin je takzvaný neurontransmiter.

jak-doplnit-dopamin

Jak doplnit dopamin? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Je zajímavé, že přestože dopamin je v pouze jednom procentu neuronů v mozku, je tak důležitý. Za normálních okolností ho vůbec nemusíme vnímat (pokud tedy laicky řečeno vše funguje tak, jak má), pokud ale není vše v normě, můžeme to poznat velice rychle následujícími způsoby a to tak, že se u nás mohou projevit úzkosti, silné deprese, nespavost, výkyvy nálad (náladovost – nálada se změní z okamžiku na okamžik), velká únava, sklony k poruchám příjmu potravy, sebepoškozování nebo různé závislosti (například na alkoholu nebo na hazardních hrách, automatech).

Je také důležité zmínit, že pokud máme buď abnormálně nízké nebo abnormálně vysoké hodnoty dopaminu, můžou se u nás objevovat různá onemocnění (jedním z takových příkladů je například schizofrenie).

sportovni-vyziva

Jak tedy doplnit dopamin?

  1. Cvičením - Pokud cvičíme, nebo děláme nějaký sport, ať už jakýkoliv (můžeme si vybrat zrovna takový, který máme nejraději, vyplavujeme ze sebe hormon štěstí – tedy dopamin. Zvedne nám náladu a navozuje radost.
  2. Meditací - I meditace se v tomto ohledu ukázala během různých vědeckých výzkumů jako úspěšná. Nejen že vás meditace zklidní, ale taky vám pomůže v tom, abyste ze sebe vyprodukovali hormon štěstí (dopamin). Po meditaci budete v klidu, šťastní, zrelaxujete a načerpáte potřebné síly na další dny a překážky.
  3. Spánkem - Nemyslím tím, abyste spali celý den, myslím tím přirozený a zdravý spánek, který by měl pravidelně dodržovat každý, aby se cítil dobře. Pokud nemáte dostatek dopaminu, je také možné, že to je proto, že málo spíte.

Pro Dudlu napsala: Simona Holá

Vyberte si na Dudlu sportovní potřeby: