Jak se správně saunovat?

Pravidelné saunování má spoustu pozitivních účinků na lidské zdraví, a to jak po fyzické, tak i po psychické stránce. Dochází k posilování imunitního systému, větší odolnosti vůči onemocněním a nachlazení, zmírnění únavy a k pozitivnímu vlivu na psychiku člověka. Kromě toho je saunování příjemným způsobem k relaxaci a odpočinku. Preventivně působí proti nejrůznějším alergiím a infekcím horních cest dýchacích. Důsledkem pocení je také vyplavování škodlivých látek a toxinů z těla.

jak-se-spravne-saunovat

Jak se správně saunovat? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Chcete si naplno užívat blahodárné účinky sauny a utužit vaše zdraví?

Důležité je ovšem dodržet zásady správného saunování. Jak se tedy správně saunovat, aby byl efekt co nejlepší a jaká pravidla dodržet? Důležité je vyhradit si na tuto relaxační aktivitu dostatek času, a i po návštěvě sauny byste si měli dopřát spíše klidnější režim.

Před saunováním samotný je důležité se důkladně osprchovat a osušit. A proč je tak důležité důkladné osušení pokožky těla po sprchování? Suchá pokožka se totiž začne potit a vylučovat tak škodlivé látky mnohem dříve, než pokožka mokrá. V sauně byste také měli být bez plavek, aby mohla kůže naplno dýchat. Pokud nechcete být nazí, pak se stačí zabalit do prostěradla, které je podstatně vhodnější než mokré plavky.

sportovni-vyziva

A jakou při saunování zvolit polohu?

Pokud je to možné, zvolte polohu vleže, při které dosáhnete rovnoměrného zahřátí těla. Vhodné je použití speciální žínky na tělo, čímž podpoříte vyplavování toxinů. A kolik času v sauně strávit? Jeden pobyt se doporučuje na dobu 10 – 20 minut.

Poté se pusťte do ochlazení, které by mělo proběhnout nejprve od končetin, abyste se vyhnuli šoku. Vhodná je studená sprcha nebo ochlazovací bazének. Toto můžete opakovat několikrát za sebou, ideálně však maximálně třikrát. A jak často chodit do sauny? Ideální frekvence je jednou týdně.

Pro Dudlu napsala: Petra Velíková