UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Co je šestá nemoc?

Šestá nemoc nebo také dětská růžovka (roseola infantum) či erythema subitum virové infekční onemocnění postihující především malé děti – kojence a batolata. U dospělého člověka je nákaza šestou nemocí spíše vzácná. Růžovka se tomuto onemocnění říká proto, že jeho hlavním a na první pohled patrným projevem je růžová skvrnitá vyrážka na trupu, končetinách a krku.

co-je-sesta-nemoc

Co je šestá dětská nemoc?

Co šestou nemoc způsobuje?

Šestá nemoc patří mezi sedm dětských nemocí. Jejím původcem je herpes virus HHV-6 neboli virus šestého typu. Stejně jako ostatní herpetické viry i tento v těle po uzdravení přetrvává a zajišťuje tak dítěti, které onemocnění prodělá, doživotní imunitu.

Jak se šestá nemoc přenáší?

Nejčastější formou přenosu viru vyvolávajícího šestou nemoc je kapénková infekce, tedy nákaza prostřednictvím drobných kapének aerosolu vdechovaných ze vzduchu. Nemocí je možné se nakazit také přímým kontaktem s kontaminovanými předměty, které předtím používalo jiné nemocné dítě (hračky, hrneček apod.).

Inkubační doba šesté nemoci se pohybuje v rozmezí 5 až 12 dní.

Jak se šestá nemoc projevuje?

Pro šestou nemoc je typický náhlý nástup – onemocnění přichází bez varování. Odtud také pramení jeden z názvů - erythema subitum (subitus = náhlý). Vůbec prvním příznakem je horečka následovaná skvrnitou vyrážkou růžové barvy, která se nejprve objevuje na trupu a dále se šíří na končetiny a krk. Výsev obvykle mizí během 2 až 3 dnů od jeho vzniku.

Dalšími projevy šesté nemoci pak jsou:

  • zvětšené uzliny
  • nechutenství
  • únava
  • průjem
  • bolest v krku

sportovni-vyziva

Jak se šestá nemoc léčí?

Protože je šestá nemoc virovým onemocněním, neexistuje na ni žádný účinný lék a nezabírají na ni antibiotika jako na bakteriální infekci. Pokud u vašeho dítěte šestá nemoc propukne, je třeba zajistit mu klidový režim, dostatek tekutin a lehkou stravu bohatou na vitaminy a minerály.

Akutní příznaky, jako je například horečka či bolest můžete tišit pomocí volně prodejných léků – antipyretik a analgetik, buď s obsahem ibuprofenu (Nurofen) nebo paracetamolu (Panadol, Paralen). Při průjmu vyzkoušejte probiotika v kapkách a podle věku dítěte pak aktivní uhlí, aktivní jíl nebo lék Hylak.

Jak šesté nemoci předcházet?

Proti viru způsobujícímu šestou nemoc bohužel neexistuje očkování, proto je dobré co nejvíce posilovat imunitu, dodržovat hygienické návyky (zejména hygienu rukou) a vést dítě ke zdravému životnímu stylu.


Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská | Edit: Andrea B.

Vyberte si sportovní výživu:

Pokračujte v čtení blogu: