UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak na bolest žlučníku?

Žlučník je malý orgán nacházející se pod játry, jehož hlavní funkcí je skladování žluči, tekutiny produkované játry, která pomáhá trávení tuků. Bolest žlučníku může signalizovat různá onemocnění. V tomto článku se podíváme na příčiny bolesti žlučníku, příznaky spojené s touto bolestí a doporučené léčebné postupy.

jak-na-bolest-zlucniku
Jak na bolest od žlučníku? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Příčiny bolesti žlučníku

Bolesti žlučníku jsou příznakem, nikoli onemocněním, proto je třeba vždy pátrat po nemoci, která bolest vyvolala. Nejčastěji jsou na vině žlučové kameny nebo zánět žlučníku.

Příznaky bolesti žlučníku

 • Akutní, ostrá bolest v pravém horním kvadrantu břicha, může vyzařovat do pravého ramene nebo zad
 • Nevolnost nebo zvracení
 • Horečka nebo třesavka
 • Žloutnutí kůže nebo očí (ikterus)
 • Tmavá moč nebo světlá stolice

sportovni-vyziva

Léčba bolesti žlučníku

Léčba žlučníkových bolestí bude záviset na jejich příčině, tedy nemoci, která je způsobila. Nejčastěji jde o žlučníkové kameny a zánět žlučníku.

 1. Léky proti bolesti: Léky, jako jsou paracetamol nebo nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID), mohou být doporučeny k zmírnění bolesti. Vždy se poraďte s lékařem před užíváním jakýchkoli léků.

 2. Dieta: V případě problémů s žlučníkem může být doporučeno vyhnout se mastným potravinám, které mohou způsobit zhoršení příznaků.

 3. Chirurgický zákrok: V některých případech, zejména pokud máte opakující se epizody bolesti nebo komplikace spojené s žlučovými kameny, může být doporučena cholecystektomie, což je chirurgické odstranění žlučníku.

 4. Lithotrypsie: Léčebná metoda, která využívá ultrazvukové vlny k rozbití žlučových kamenů.

 5. Endoskopická retrográdní cholangiopankreatografie (ERCP): Tento zákrok může být použit k odstranění kamenů z žlučovodu.

Prevence bolesti žlučníku

 • Udržujte zdravou hmotnost.
 • Dodržujte vyváženou stravu bohatou na ovoce, zeleninu a celá zrna a omezený příjem tuků a cholesterolu.
 • Vyvarujte se rychlých diet vedoucích k rychlé ztrátě hmotnosti.

 

Pro Dudlu napsala: Lucie Štýchová | Edit: Andrea B.

Vyberte si sportovní výživu:

Pokračujte v čtení blogu: