UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak na bradavice?

Bradavice jsou drobné nezhoubné kožní útvary virového původu. Původcem je lidský papilomavirus (HPV), proto jsou bradavice infekční. Přenáší se přímým kontaktem kůže, přinést si je ale můžete třeba z veřejných bazénů a koupališť nebo ze sauny, nakazit se ale můžete i od člena rodiny, který bradavice má. Bradavice se vyskytují nejčastěji na chodidlech a na rukou, ale také na jiných částech těla a na sliznicích.

jak-na-bradavice

Jak léčit bradavice na noze? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Jak se bradavice přenáší

Jak už bylo zmíněno, bradavice se přenáší přímým kontaktem kůže s infekcí. Virus se dostane do těla nejčastěji v místě, kde je kůže oslabená či narušená. Jsou to zároveň místa, která se dostanou do kontaktu s infikovaným místem nejsnáze – nohy a ruce, konkrétně plosky nohou a dlaně, prsty.

Typy bradavic

Rozlišujeme pět druhů bradavic:

 1. pravá bradavice – ta je ze všech nejčastější; charakterizuje ji našedivělý výrůstek připomínající ztvrdlou kůži, může se zvětšovat a pobolívat

 2. plochá bradavice – je rozšířená hlavně u dětí; má růžovou barvu a může jich být více

 3. plantární bradavice – vyskytuje se typicky na chodidlech; má kruhovitý tvar s jasným světlým prstencem a při chůzi může způsobovat bolest; obtížně se léčí

 4. nitkovitá bradavice – nachází se v místech, kde je kůže nejtenčí a velmi jemná, tedy hlavně v okolí očí, úst či v oblasti krku; jedná se o drobné výrůstky kůže

 5. genitální bradavice (kondylomata) – řadí se mezi pohlavně přenosné choroby; odstraňují se většinou chirurgicky

sportovni-vyziva

Jak se zbavit bradavic

Léčba bradavic je obvykle běh na dlouhou trať. Ačkoli se bradavic zbavuje jen velmi obtížně a rády se vracejí, nemožné to není. Asi nejrozšířenější metodou léčby bradavic je jejich zmrazení tekutým dusíkem. V lékárně zakoupíte spoustu přípravků s tekutým dusíkem, případně můžete navštívit dermatologa, který bradavici odstraní spolehlivěji.

Dobré jsou také přípravky s obsahem kyseliny salicylové, ať už ve formě kapek nebo náplastí. Vyzkoušet můžete také náplasti na kuří oka. Při aplikaci je vždy třeba dávat pozor na zdravou tkáň v okolí bradavice, přípravky by ji mohly naleptat.

Babské rady proti bradavicím

K odstranění nepříjemných bradavic můžete vyzkoušet taky některou z tradičních babských rad:

 • vlaštovičník
 • ricinový olej
 • propolis (mast nebo tinktura)
 • citronová šťáva
 • jablečný ocet
 • česnek


Všechny tyto prostředky se doporučuje natírat na bradavici alespoň třikrát denně po dobu minimálně jednoho týdne.

Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská | Edit: Andrea B.

Vyberte si sportovní výživu:

Pokračujte v čtení blogu: