UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak snížit kyselinu močovou?

Vysoká hladina kyseliny močové v krvi (tzv. urikémie) je hlavní příčinou onemocnění zvaného dna (podagra). Říká se jí také pakostnice či „nemoc králů“. To proto, že v dávných dobách jí onemocněli nejčastěji panovníci, kteří si na rozdíl od běžného lidu mohli dovolit hojnost piva a masa. Přílišné hodování a nezdravý životní styl totiž způsobuje trvalé zvýšení hladiny kyseliny močové v krvi, která může vyústit až v toto nepříjemné onemocnění.

jak-snizit-kyselinu-mocovou

Jak rychle snížit kyselinu močovou? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Jak se projevuje dna

Dna je zánětlivé onemocnění, které vzniká v důsledku zvýšené tvorby kyseliny močové nebo jejího nedostatečného vylučování ven z těla. V případě, že je hladina kyseliny močové v krvi dlouhodobě zvýšená, dochází k ukládání krystalků její soli do kloubů, šlach a ledvin. Uložené krystalky soli pak způsobují zarudnutí, otok a výraznou bolest v místě, kde se nachází (nejčastěji jsou to palce u nohou a klouby na rukou), případně až záchvat dny.

Příčiny dny a zvýšené hladiny kyseliny močové v krvi

Stručně a trefně by se dalo říct, že hlavním viníkem vysoké hladiny kyseliny močové v krvi a následně „nemoci králů“ je přílišné hodování, dnešní mluvou nezdravý životní styl. Sem patří především nevhodná strava plná cukrů, tuků a bílkovin, kombinovaná s přejídáním, nedostatkem pohybu a častou konzumací alkoholu, nejvíce pak piva.

Především červené maso, uzeniny a pivo obsahují velké množství tzv. purinů, z nichž se tvoří kyselina močová. Riziko výskytu dny se zvyšuje s přibývajícím věkem a je několikanásobně častější u mužů. Kromě špatné životosprávy hraje určitou roli také dědičnost, ta se však jako příčina udává jen zhruba v 10% případů, zbylých 90% pacientů si dnu vypěstuje samo.

sportovni-vyziva

Jak snížit kyselinu močovou v krvi?

Pro snížení kyseliny močové v krvi a léčbu dny je nejdůležitější správná životospráva a přísná dieta. Bez ní se úspěchu nikdy nedoberete.

Dodržujte tato opatření:

 1. Upravte jídelníček

  Ze své stravy vylučte veškeré potraviny, které jsou zdrojem purinů a oxalátů, tedy látek, z nichž se tvoří kyselina močová v krvi – tučné maso a uzeniny, zrající a plísňové sýry, luštěniny (čočku a hrách), špenát, česnek, čokoládu a kakao, potraviny obsahující fruktózový sirup, ostré koření, černý čaj a zrnkovou kávu. Bílkoviny z masa a uzenin nahraďte mléčnými bílkovinami, nejlépe z nízkotučných jogurtů. Do jídelníčku zařaďte také čerstvou zeleninu.

 2. Omezte pití alkoholu

  Alkohol je v tomto případě nepřítelem číslo jedna spolu s nezdravou stravou. Nejvíce škodlivé je pak pivo, které obsahuje veliké množství purinů. Alkohol obecně pak snižuje schopnost vylučování kyseliny močové z těla.

 3. Dbejte na dostatek pohybu

  Zejména pohyb na vzduchu vám udělá dobře a pomůže snížit hladinu kyseliny močové v krvi. Vhodné jsou třeba procházky a pěší turistika, jízda na kole apod.

 4. Navyšte příjem tekutin

  Denně byste měli vypít nejméně dva a půl litru čisté vody či jiných nedráždivých a neslazených nápojů.


Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská | Edit: Andrea B.

Vyberte si sportovní výživu:

Pokračujte v čtení blogu: