Jak snížit kyselinu močovou?

Vysoká hladina kyseliny močové v krvi (tzv. urikémie) je hlavní příčinou onemocnění zvaného dna (podagra). Říká se jí také pakostnice či „nemoc králů“. To proto, že v dávných dobách jí onemocněli nejčastěji panovníci, kteří si na rozdíl od běžného lidu mohli dovolit hojnost piva a masa. Přílišné hodování a nezdravý životní styl je totiž hlavní příčinou zvýšené hladiny kyseliny močové v krvi, která může vyústit až v toto nepříjemné onemocnění.

jak-snizit-kyselinu-mocovou

Jak snížit kyselinu močovou? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Jak se projevuje dna

Dna je zánětlivé onemocnění, které vzniká v důsledku zvýšené tvorby kyseliny močové nebo jejího nedostatečného vylučován ven z těla. Dna vzniká tak, že kvůli dlouhodobě zvýšené hladině kyseliny močové v krvi dochází k ukládání krystalků její soli do kloubů, šlach a ledvin. Uložené krystalky soli pak způsobují zarudnutí, otok a výraznou bolest v místě, kde se nachází (nejčastěji jsou to palce u nohou a klouby na rukou), případně až záchvat dny.

Příčiny dny a zvýšené hladiny kyseliny močové v krvi

Stručně a trefně by se dalo říct, že hlavním viníkem vysoké hladiny kyseliny močové v krvi a následně „nemoci králů“ je přílišné hodování, dnešní mluvou nezdravý životní styl. Sem patří především nevhodná strava plná cukrů, tuků a bílkovin, kombinovaná s přejídáním, nedostatkem pohybu a častou konzumací alkoholu, nejvíce pak piva.

Především červené maso, uzeniny a pivo obsahují velké množství tzv. purinů, z nichž se tvoří kyselina močová. Riziko výskytu dny se zvyšuje s přibývajícím věkem a je několikanásobně častější u mužů. Kromě špatné životosprávy hraje určitou roli také dědičnost, ta se však jako příčina udává jen zhruba v 10% případů, zbylých 90% pacientů si dnu vypěstuje samo.

sportovni-vyziva

Jak snížit kyselinu močovou v krvi?

Pro snížení kyseliny močové v krvi a léčbu dny je nejdůležitější správná životospráva a přísná dieta. Bez ní se úspěchu nikdy nedoberete. Dodržujte tato opatření:

  1. Upravte jídelníček - Ze své stravy vylučte veškeré potraviny, které jsou zdrojem purinů a oxalátů, tedy látek, z nichž se tvoří kyselina močová v krvi – tučné maso a uzeniny, zrající a plísňové sýry, luštěniny (čočku a hrách), špenát, česnek, čokoládu a kakao, potraviny obsahující fruktózový sirup, ostré koření, černý čaj a zrnkovou kávu. Bílkoviny z masa a uzenin nahraďte mléčnými bílkovinami, nejlépe z nízkotučných jogurtů. Do jídelníčku zařaďte také čerstvou zeleninu.
  2. Omezte pití alkoholu - Alkohol je v tomto případě nepřítelem číslo jedna spolu s nezdravou stravou. Nejvíce škodlivé je pak pivo, které obsahuje veliké množství purinů. Alkohol obecně pak snižuje schopnost vylučování kyseliny močové z těla.
  3. Dbejte na dostatek pohybu - Zejména pohyb na vzduchu vám udělá dobře a pomůže snížit hladinu kyseliny močové v krvi. Vhodné jsou třeba procházky a pěší turistika, jízda na kole apod.
  4. Navyšte příjem tekutin - Denně byste měli vypít nejméně dva a půl litru čisté vody či jiných nedráždivých a neslazených nápojů.

Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská

Vyberte si na Dudlu toaletní doplňky a vychytávky: