UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak snížit cukr v krvi?

Cukrovka zejména druhého typu je doslova postrachem moderní civilizace. Pojí se s nadváhou, špatnou životosprávou a dalšími rizikovými faktory. Základním projevem je zvýšená hladina cukru v krvi čili hyperglykémie. O té mluvíme, stoupne-li hladina krevního cukru neboli glykémie nad 5,6 mmol/l.

jak-snizit-cukr-v-krvi

Jak okamžitě snížit hladinu cukru v krvi? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Příznaky zvýšené hladiny cukru v krvi

Mezi příznaky značící hyperglykémii, či rovnou prediabetes nebo diabetes patří především:

  • trvalý zvýšený pocit žízně a sucha v ústech
  • časté močení
  • slabost, malátnost
  • poruchy vědomí
  • rozmazané vidění
  • brnění končetin


Držet svůj krevní cukr pod kontrolou by mělo být zásadním cílem nejen osob, u nichž se už diabetes rozvinul, ale každého z nás. Můžeme tak totiž předejít rozvoji tohoto onemocnění a celkově prospět svému zdraví. Jak docílit lepší regulace glykémie? Zde je několik základních, účinných a přitom relativně jednoduchých způsobů, které nevyžadují složitá měření ani speciální dietu či pomůcky.

Co je glykemický index

GI je dnes už poměrně známá konstanta udávaná u potravin. Hodnotí se číslicemi 0-100 (100 je glukóza), přičemž čím nižší číslo, tím pomaleji potravina zvedá glykémii a tím je vhodnější pro diabetiky – velmi jednoduše řečeno.

Nejnižší GI má většina zeleniny i ovoce, mnoho druhů luštěnin i obilovin. Do GI 55 mluvíme o nízkém indexu. Snažte se do jídelníčku zařadit co nejvíce potravin z tohoto ranku. Konkrétní GI dané suroviny či potraviny si snadno najdete na internetu. Sledování GI vám může pomoci i při hubnutí a obecně vám pomůže ke zdravějšímu stravování.

sportovni-vyziva

Klíčem je vláknina

Vláknina je takový malý zázrak a denně bychom jí měli přijmout aspoň 20 až 30 g. Málokomu se to daří. Vláknina pomáhá při hubnutí, čistí střeva, je prevencí některých rakovin a taky reguluje krevní cukr. Čím víc vlákniny, tím nižší GI a lepší volba. Na vlákninu jsou bohaté především celozrnné obilniny, luštěniny a taky zelenina a ovoce.

Pohyb

Pravidelná fyzická aktivita je dalším klíčovým faktorem regulace krevního cukru. O tom, že je pohyb zdravý nelze diskutovat. Snažte se žít aktivním životem a můžete uniknout i cukrovce.

Pro Dudlu napsal: Michal Vašek | Edit: Andrea B.

Vyberte si sportovní výživu:

Pokračujte v čtení blogu: