UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak léčit zánět močových cest?

Zánět močových cest je nepříjemným onemocněním, které se projevuje pálením a řezáním při močení (nejčastěji ke konci močení), bolestmi v podbřišku, únavou a někdy i zvýšenou tělesnou teplotou. Postihuje především ženy v produktivním věku.

Ženy totiž mají mnohem kratší močovou trubici než muži, tudíž snáze dojde k zavlečení infekce do močového měchýře, případně dále. Ústí močové trubice žen navíc přímo sousedí s poševním vchodem ne jedné straně a konečníkem na straně druhé. Nedostatečná hygiena nebo případná poševní infekce pak může způsobit zánět močové trubice (uretritis) a močového měchýře (cystitis).

jak-lecit-zanet-mocovych-cest

Jak léčit doma zánět močových cest? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Příčiny zánětu močových cest

Zánět močových cest a močového měchýře bývá nejčastěji způsoben bakteriemi, které jsou tam zavlečeny buď z oblasti konečníku nebo pochvy (u žen), následně se množí a vyvolají zánět. Nejčastějším původcem zánětu močových cest je bakterie E.coli, mohou je ale způsobit i jiné kmeny. Pro zánět močových cest je typické, že velmi často recidivuje, opět zvlášť u žen.

Příčinou může být:

  • nedostatečná či nesprávná hygiena (špatná technika utírání po toaletě, nevhodné prostředky na mytí)
  • nevhodné spodní prádlo (málo prodyšné, z umělých materiálů)
  • časté střídání sexuálních partnerů
  • nedostatečný příjem tekutin
  • cévkování (jednorázové, permanentní močový katetr)
  • zadržování moči
  • sexuálně přenosná onemocnění (kapavka, chlamydiová infekce a jiné)


Nepříjemným pálením a řezáním při močení doprovázejícím zánět močových cest se ale může projevovat také některá ze sexuálně přenosných chorob. Nejčastěji to bývá kapavka, chlamydiová infekce či ureaplasma (popř.jiné nemoci). Zánět močových cest bývá mnohdy dokonce jediným ukazatelem na některé z těchto onemocnění, a to jak u žen, tak u mužů. Proto pokud se vám infekce často vrací nebo se k ní přidají gynekologické potíže (výtok, bolest při pohlavním styku), určitě navštivte svého gynekologa, aby vás vyšetřil, udělal stěr z pochvy a případná infekce se léčila. Léčbu by pak měl pochopitelně podstoupit i partner.

K zánětu močových cest může přispět také cukrovka – vyšší hladina cukru v krvi totiž vytváří optimální podmínky pro množení bakterií. Dalším rizikovým faktorem jsou vrozené vývojové vady močové trubice či močového měchýře, zúžení močové trubice, zvětšení prostaty u mužů apod.

Léčba zánětu močových cest

Když se zánět močových cest podchytí hned na samém začátku, mnohdy postačí domácí léčba. Ta spočívá v klidovém režimu a dostatečném příjmu tekutin (nedráždivé nápoje – čistá voda, teplé bylinné čaje, např. urologická čajová směs). Uzdravení můžete podpořit také užíváním preparátů s obsahem kanadských brusinek, které mají antibakteriální účinek a příznivý vliv na správnou činnost vylučovací soustavy.

Pokud nedojde do tří dnů ke zlepšení příznaků nebo se onemocnění zhorší, přidá se horečka nebo se objeví bolesti na levé či pravé straně zad, co nejdříve navštivte lékaře, který vám předepíše antibiotika. Jak už bylo řečeno, zánět močových cest je nejčastěji způsoben bakteriální infekcí a není–li adekvátně léčen, může postoupit dále a vyvolat zánět ledviny (pyelonefritis). Tomu léčba antibiotiky spolehlivě zabrání.

sportovni-vyziva

Prevence zánětu močových cest

Zánětu močových cest lze do jisté míry předcházet především dodržováním dostatečného pitného režimu a správnou hygienou. Je důležité dbát na správné otírání intimních partií po toaletě, používání přípravků určených na intimní hygienu, nikoli běžných mýdel a sprchových gelů (ty mohou narušit vaginální mikroflóru), a nošení bavlněného spodního prádla.

Vhodná je také pestrá strava, doplňky stravy pro podporu správné funkce močových cest a užívání probiotik, která pomáhají udržovat zdravé poševní prostředí. Probiotika je také vhodné užívat při léčbě antibiotiky.

Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská | Edit: Andrea B.

Vyberte si WC doplňky:

Pokračujte v čtení blogu: