UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak probíhá bronchoskopie?

Bronchoskopie je vyšetření průduškového kmene speciálním ohebným přístrojem - bronchoskopem, který umožňuje lékaři prohlédnout dýchací cesty. Představujte si to jako dlouhou ohebnou trubičku se světýlkem na konci. Výkon se může provádět v lokální nebo celkové anestezii.

jak-probiha-bronchoskopie

Jak probíhá bronchoskopie plic? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Kdy je bronchoskopie potřeba?

Neexistuje vyšetření, které by bronchoskopii dokázalo nahradit. Užívá se k potvrzení diagnózy při podezření na nádor, zánět, polyp nebo cizí těleso v dýchacích cestách. Během výkonu má lékař možnost odebrat vzorek na další vyšetření. Bronchoskopie se rovněž provádí za léčebným účelem, když je potřeba odstranit cizí těleso nebo výrůstky na sliznici, odstranit nádor, odsát nadbytečnou tekutinu nebo roztáhnout dýchací cesty.

Před vyšetřením

Lékař by vám měl vysvětlit, proč vás na bronchoskopii posílá a obeznámit vás s jejím průběhem. Máte-li nějaké dotazy, nebojte se zeptat, jistě vám je zodpoví. Před samotným vyšetřením se doporučuje 8 hodin nejíst, nepít a nekouřit. Večer před bronchoskopií dostanete léky na uklidnění, případně lék na tlumení kašle dle ordinace lékaře. Berete-li pravidelně nějaké léky, sdělte tuto informaci lékaři, aby určil, kdy si je můžete vzít. Máte-li zubní protézu, nezapomeňte si ji před vyšetřením vyndat.

Průběh bronchoskopie

Vyšetření probíhá v poloze vsedě nebo vleže se zakloněnou hlavou za současného monitorování srdeční frekvence a kyslíku v krvi. Znecitlivění provádí lékař pomocí roztoku a spreje do úst nebo pomocí vdechování znecitlivujících léků. Výkon je nepříjemný, ale není bolestivý. Během zavádění bronchoskopu můžete cítit tlak na hrudníku a dráždění ke kašli. Pomalé, klidné dýchání dokáže nepříjemné pocity zmírnit. Celé vyšetření trvá cca 20-30 minut.

Po vyšetření

Čtyři hodiny po výkonu se nedoporučuje nic jíst ani pít, dokud neodezní účinky znecitlivujících léků a neobnoví se reflex pro zvracení. Lékaři a sestry vás budou ještě nějakou dobu sledovat, aby se ujistili, že se vám daří dobře, a že se vyšetření obešlo bez komplikací. Z toho vyvstává následující otázka.

sportovni-vyziva

Jaké hrozí komplikace?

Nemějte strach, závažné komplikace většinou nehrozí. Nejčastěji se objevuje dočasný chrapot, bolest nebo nepříjemné pocity v krku. Při otoku hrtanu pomůže studený obklad na krk. Mírné vykašlávání krve je také v pořádku, pokud slábne. Velké krvácení bývá vzácné.

Pro Dudlu napsala: Dita Polívková | Edit: Andrea B.

Vyberte si sportovní výživu:

Pokračujte v čtení blogu: