UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak rozproudit lymfu?

V tomto článku se dozvíte nejen o tom, jak rozproudit lymfu, ale také jak pečovat o lymfatický systém tak, aby fungoval co nejlépe.

jak-rozproudit-lymfu

Domácí rady jak rozproudit lymfu? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Funkce lymfatického systému

Lymfatický systém je tvořen lymfatickými (mízními) cévami a uzlinami a podílí se na distribuci živin, pomáhá detoxikovat organismus a důležitou roli hraje také v imunitě. Patří do něj lymfa (míza), lymfatické cévy, lymfatické uzliny, mandle, slezina a brzlík (ten hraje roli v dětském věku, kdy se významně podílí na vývoji imunitního systému a vytváří lymfocyty – bílé krvinky).

Lymfatickými cévami proudí lymfa (mízní tekutina), která se velmi podobá krevní plazmě. Prostřednictvím lymfy je z tkání odváděn mok, který je lymfatickým systémem očišťován od všech odumřelých buněk, bílkovin, tuků, metabolitů, toxických látek a choroboplodných zárodků.

Jak pečovat o lymfatický systém a rozproudit lymfu

Z popisu výše je zřejmé, že je třeba o svůj lymfatický systém pečovat, své tělo co nejméně zatěžovat a soustavně se zasazovat o to, aby lymfa proudila tak, jak má a plnila svoji funkci. A jak poznáte, že lymfatický systém nefunguje dostatečně?

Objeví se některé z těchto potíží:

  • otoky (dolních i horních končetin, obličeje)
  • celulitida (i u lidí s normální váhou)
  • oslabení imunity (náchylnost k onemocněním, opakované virózy apod.)
  • zvýšená únava a pocit ztráty energie

Nejčastějšími příčinami nedostatečné funkce lymfatického systému a následných neduhů je jednoznačně nezdravá životospráva:

  • nedostatečný pitný režim
  • nezdravá, tučná strava
  • nedostatek vlákniny
  • průmyslově zpracované potraviny a nápoje
  • nedostatek pohybu
  • alkohol, kouření


Chcete-li, aby váš lymfatický systém fungoval tak, jak má, je třeba se v první řadě vyvarovat výše zmíněných rizikových faktorů, to znamená zásadně změnit svůj životní styl a pokusit se rozproudit lymfu.

sportovni-vyziva

Jak přirozeně rozproudit lymfu?

1. Navyšte příjem tekutin

Protože je lymfa tekutina, je dobré hodně pít. Tím se míza naředí a bude lépe proudit mízními cévami. Nejvhodnější je samozřejmě čistá voda, můžete ale zařadit do svého pitného režimu také neslazené bylinkové čaje.

2. Jezte zdravě

Zní to jako klišé a tuto radu se dočtete snad úplně všude, kam se podíváte a kde se pojednává o lidském zdraví. Je to ale skutečně ta nejlepší rada, která platí univerzálně. Nezdravá strava má podíl snad na každém lidském neduhu a lymfatickému systému škodí také. Vyvarujte se tučné stravě, sladkostem, rychlému občerstvení a polotovarům z obchodů, které obsahují spoustu chemie, s níž si pak lymfatický systém musí poradit. Naopak do svého jídelníčku zařaďte více potravin bohatých na vlákninu, tedy čerstvé zeleniny a ovoce, luštěnin apod.

3. Omezte konzumaci alkoholu

Alkohol lidskému tělu nesvědčí obecně. Zatěžuje játra i lymfatický systém. Způsobuje nevzhledné otoky i celulitidu, je tedy více než vhodné to s ním moc nepřehánět.

4. Hýbejte se

Pohyb je dalším často přetřásaným klíčem ke zdraví, však nám také skutečně prospívá. Díky zdravému pohybu rozproudíte lymfu a nakopnete tak svůj lymfatický systém ke správnému fungování. Skvělým pomocníkem pro rozproudění lymfy je i obyčejná chůze, zvlášť máte-li sedavé zaměstnání. Vyzkoušet ale můžete také běh, plavání nebo jógu.

5. Dopřejte si masáž

Zajděte si na masáž. Nejenže výborně uvolní vaši mysl a vy si při ní odpočinete, ale také pomůže rozproudit lymfu. Existuje také lymfatická masáž, která je k tomuto účelu přímo stvořená. Masírovat se ale můžete i sami, například proudem vody ve sprše.

Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská | Edit: Andrea B.

Vyberte si sportovní výživu:

Pokračujte v čtení blogu: