UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak léčit pásový opar?

Pásový opar (herpes zoster) je bolestivé virové onemocnění, které je charakterizováno výsevem pásu puchýřků na pokožce v určité oblasti těla. Jeho původcem je virus Varicella zoster (VZV, HHV-3), který způsobuje také onemocnění planými neštovicemi, kterými člověk při vůbec prvním kontaktu s tímto virem také onemocní.

Virus planých neštovic však po vyléčení v těle již zůstane, přežívá v nervových gangliích zadních míšních kořenů, kam vedou nervy z kůže a podkoží, a může se kdykoli znovu aktivovat a způsobit pásový opar.

jak-lecit-pasovy-opar

Jak dlouho léčit pásový opar? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Co je herpes?

Pásový opar je stejně jako kterékoli jiné virové onemocnění nakažlivý, ale protože se nejedná o primoinfekci, ale o reaktivaci viru v těle, může při přenosu z člověka na člověka vyvolat plané neštovice u osob, které je ještě neprodělaly, nikoli však samotný pásový opar. Přenosem viru jsou tak ohroženi lidé, kteří s ním doposud nepřišli do styku a nejsou očkováni proti planým neštovicím.

Výskyt pásového oparu

Pásový opar postihuje vždy jen jednu oblast těla. Může se objevit na těchto místech:

  • na zádech
  • na hýždích
  • na břiše
  • na hlavě
  • na obličeji
  • v podpaží
  • na ruce či na noze
  • na genitáliích


V méně častých případech může pásový opar postihnout i jiné části těla, kde může být jeho výskyt obzvlášť nepříjemný a někdy i nebezpečný – oko nebo ústní dutinu. Zvlášť postihne-li pásový opar oko, může dojít k nevratnému poškození zraku až k oslepnutí.

Příznaky pásového oparu

Hlavním příznakem pásového oparu je zarudnutí postiženého místa a typický výsev drobných puchýřků, které jsou nejprve naplněné vezikulární tekutinou a po několika dnech zaschnou a utvoří se na nich stroupek. Ještě než dojde k samotnému výsevu vyrážky, může člověk pociťovat mravenčení, svědění a pálení postiženého místa.

Pro pásový opar je charakteristická mnohdy velmi intenzivní bolest postižené oblasti, která může přetrvávat týdny a někdy až roky po vyléčení (tzv. postherpetická neuralgie). Inkubační doba pásového oparu je 7 až 14 dní a člověk je nakažlivý jen do zaschnutí puchýřků. K přenosu nákazy totiž dochází přímým stykem s tekutinou v puchýřcích.

Příčiny pásového oparu

Pásový opar nejčastěji postihuje osoby nad 50 let věku a ve větším zastoupení se vyskytuje u žen. Za reaktivaci viru může oslabená imunita – ta může být narušena dlouhodobou únavou či vyčerpáním organismu, nedostatkem vitaminů a dalších důležitých živin či větší fyzickou námahou. Veliký podíl na vzniku pásového oparu může mít také zvýšená psychická zátěž.

sportovni-vyziva

Léčba pásového oparu

Léčba pásového oparu se pohybuje v řádu týdnů, samotná vyrážka zmizí nejčastěji za 2 až 4 týdny. Pokud se pásový opar podchytí na samém začátku, bývá účinná léčba pomocí antivirotik (aciklovir, famciklovir, valaciklovir). Puchýřky je pak vhodné potírat tekutým pudrem, genciánovou violetí nebo zinkovou mastí – tyto produkty je vysuší a zároveň zmírní nepříjemné svědění.

Při léčbě je důležité se postižené oblasti pokud možno nedotýkat a hlavně vyrážku neškrábat. Pokud o sobě pásový opar dává vědět velikou bolestí, je vhodné podávat analgetika. V době, kdy je člověk nakažlivý, měl by se vyhýbat přímému styku s jinými lidmi, zejména pak s těhotnými ženami, které by nákaza mohla ohrozit. Pochopitelně je nevhodné navštěvovat veřejné bazény, sauny a podobná zařízení, kde hrozí přenos infekce na další osoby, případně zhoršení vyrážky.

Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská | Edit: Andrea B.

Vyberte si sportovní výživu:

Pokračujte v čtení blogu: