Za jak dlouho zaberou antibiotika?

Antibiotická léčba se musí předepisovat rozumně a měla by se nasadit jen v případě, kdy je opravdu žádoucí. Jinak by pak mohlo v budoucnu hrozit, že už antibiotika nezaberou. Tento typ léků se používá k léčbě bakteriálních infekcí. Jelikož napadají i prospěšné bakterie ve střevech, jejich užívání není pro střevní mikroflóru příliš příznivé a případné nadužívání může způsobovat další zdravotní problémy.

za-jak-dlouho-zaberou-antibiotika

Za jak dlouho zaberou antibiotika? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Antibiotika začínají v těle účinkovat téměř okamžitě. U tablet je to trochu později, a sice do 30 minut od podání, u nitrožilního podání účinkují již do jedné minuty. Jaká je ale doba, kdy vám zaberou do takové míry, že pocítíte úlevu od nepříjemných příznaků onemocnění? Od antibiotik logicky nemůžete očekávat, že hned poté, co si vezmete první nebo druhý prášek budete fit a zdraví jako řípa. Takto bohužel nefungují žádné léky.

Za jak dlouho antibiotická léčba zabere a kdy se dostaví úleva?

Většinou začnete pociťovat změnu k lepšímu přibližně po 3 dnech od počátku braní antibiotik. Samozřejmě také záleží na tom, s jakým onemocněním se léčíte. Dle jeho závažnosti se pak to, kdy antibiotika zaberou i léčba samotná liší. U angín nebo zánětů močových cest je doba kratší než třeba u otravy krve a podobně.

Délka léčby antibiotiky bývá v rozmezí 7-14 dnů, výjimkou není ani delší léčba, se kterou se můžete setkat kupříkladu u boreliózy. Výjimečně se některé typy antibiotik užívají dokonce i pouze 3 dny.

sportovni-vyziva

Ona úleva, kterou při antibiotické léčbě netrpělivě vyhlížíte se tedy ve většině případů dostaví po pár dnech. Platí zde ovšem důležité pravidlo, a sice nepřerušovat braní antibiotik, a to ani v takovém případě, že se cítíte mnohem lépe. Vždy je žádoucí dodržet délku léčby a všechna antibiotika dobrat tak, aby došlo k naprostému odstranění infekce ve vašem těle.

Pro Dudlu napsala: Petra Velíková

Vyberte si na Dudlu drogerii a kosmetiku: