UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Za jak dlouho zaberou antibiotika?

Antibiotika se používají k léčbě bakteriálních infekcí. Jelikož napadají i prospěšné bakterie ve střevech, jejich užívání není pro střevní mikroflóru příliš příznivé a případné nadužívání může způsobovat další zdravotní problémy. Antibiotická léčba se i z toho důvodu musí předepisovat rozumně a měla by se nasadit jen v případě, kdy je opravdu žádoucí. V opačném případě by pak mohlo v budoucnu hrozit, že už antibiotika nezaberou. O účincích antibiotik a jejich nástupu se dozvíte v tomto článku.

za-jak-dlouho-zaberou-antibiotika

Za jak dlouho při angíně zaberou antibiotika? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Nástup účinku antibiotik

Antibiotika začínají v těle účinkovat téměř okamžitě. U tablet je to trochu později, a sice do 30 minut od podání, u nitrožilního podání účinkují již do jedné minuty. Jaká je ale doba, kdy vám zaberou do takové míry, že pocítíte úlevu od nepříjemných příznaků onemocnění?

Od antibiotik logicky nemůžete očekávat, že hned poté, co si vezmete první nebo druhou tabletu budete fit a zdraví jako řípa. Takto bohužel nefungují žádné léky. Většinou začnete pociťovat změnu k lepšímu přibližně po 3 dnech od začátku užívání antibiotik. Samozřejmě ale záleží na tom, s jakým onemocněním se léčíte. Úleva od bolestí a celkové schvácenosti pak závisí na závažnosti onemocnění. U angín nebo zánětů močových cest je doba kratší než u jiných, mnohem závažnějších stavů vyvolaných bakteriální nákazou.

Délka léčby antibiotiky

Délka léčby antibiotiky bývá v rozmezí 7-14 dnů, výjimkou není ani delší léčba, se kterou se můžete setkat kupříkladu u boreliózy. Výjimečně se některé typy antibiotik užívají dokonce i pouze 3 dny.

sportovni-vyziva

Ona úleva, kterou při antibiotické léčbě netrpělivě vyhlížíte, se tedy ve většině případů dostaví po pár dnech. Platí zde ovšem důležité pravidlo - a sice nepřerušovat užívání antibiotik, a to ani v takovém případě, že se cítíte mnohem lépe. Vždy je žádoucí dodržet délku léčby a všechna antibiotika dobrat tak, aby došlo k naprostému odstranění infekce ve vašem těle.

Pro Dudlu napsala: Petra Velíková | Edit: Andrea B.

Vyberte si sportovní výživu:

Pokračujte v čtení blogu: