UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak správně běhat?

Je všeobecně známo, že pravidelné běhání přináší spoustu zdravotních benefitů. Posiluje srdce a plíce, zlepšuje imunitu a fyzickou kondici. Navíc také pomáhá odbourávat stres a zlepšovat náladu. Abyste ovšem vašemu tělu mohli dopřát všechny výhody, které běhání přináší, je nutné držet se několika zásad. Jak tedy správně běhat a co si vzít na sebe?

jak-spravne-behat

Jak správně dýchat při běhání? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Jak se naučit správně běhat?

  1. Základem ke správnému a pohodlnému běhání je nejen pohodlná obuv, ale také vhodně zvolené oblečení. Záleží jen na vás, zda si obléknete legíny nebo tepláky. Důležité je právě ono pohodlí a také přizpůsobení daného oblečení aktuálnímu počasí. Zaměřte se také na výběr správné běžecké obuvi. Ta by měla být zvolená s ohledem na terén, ve kterém budete nejčastěji běhat. Při koupi se rozhodně vyplatí si takové boty vyzkoušet.

  2. Důležité je dodržet správný postoj – hlavu vzhůru, ramena v klidu a uvolněná, tělo mírně nakloněné dopředu. Pánev by měla být lehce předsazená. Vyvarujte se prohýbání zad. Paže pak mějte v pravém úhlu, přičemž při běhu s nimi pohybujte dopředu a dozadu.

  3. V případě, že se jedná o běžce začátečníka, pak je vhodné nezačít hned běhat naplno, ale naopak začít chůzí ve svižnějším tempu. Tempo pak můžete podle vašich potřeb zrychlovat. Důležitý je také pravidelný odpočinek.

sportovni-vyziva

Vhodné jídlo

Nezapomeňte i na vhodně zvolené jídlo před i po běhání. Před tréninkem si dopřejte spíše lehkou svačinu, po tréninku je ideální volbou zařadit bílkoviny a sacharidy. Dopřát si tak můžete maso, luštěniny, těstoviny, rýži nebo brambory.

Správné dýchání

Velmi důležité je i správná technika dýchání během běhu. Předejdete tak nepříjemnému píchání v boku a dalším problémům. Jak tedy správně dýchat? Správné dýchání je hluboko do břicha. Tímto způsobem se totiž okysličí mnohem více krve než při mělkém dýchání. Zároveň se také zlepší kapacita plic.

Pro Dudlu napsala: Petra Velíková | Edit: Andrea B.

Vyberte si sportovní výživu:

Pokračujte v čtení blogu: