Jak správně dýchat?

Dýchání je přirozenou funkcí lidského těla. Věděli jste, že během jediného dne se nadechnete až 20 000 krát? Díky tomu se všem orgánům v těle dostane potřebného kyslíku zajišťujícího správné fungování. Ovšem správná technika dýchání není tak jednoduchá, jak by se mohlo zdát. Správné dýchání chce nějaký ten trénink. Důležité je klidné dýchání, které se postará o dokonalou harmonii a zklidnění mysli. Jak tedy správně dýchat?

jak-spravne-dychat

Jak naučit dítě správně dýchat? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Jak se naučit správnou techniku dýchání

Pokud se chcete naučit správné technice dýchání, vyplatí se navštívit lekce jógy, kde je základním klíčem k úspěšnému cvičení právě správné dýchání. Vyvarujte se zrychleného a povrchového dechu nebo dýchání ústy. Ten může mít za následek stres, bolest a napětí. Důležitý je nádech nosem a následné vydechnutí hluboko do břišní dutiny, a ne jenom do hrudníku.

Jste často ve stresu?

Stres velmi často doprovází zrychlené dýchání, které není pro náš organismus vhodné. A co v také situaci dělat?

Zaměřte se na správnou techniku, která by měla spočívat v intenzivním dýchání. To je vhodné i při bolestech různého typu. Intenzivní dýchání totiž pomáhá snižovat bolest, a to až o polovinu. Zkuste si tedy příště místo pilulky na bolest správně dýchat. Jde o řešení vhodné i po namáhavém sportovním výkonu. Vyhnete se tak nepříjemnému napětí a bolesti svalů.

sportovni-vyziva

Správný dech a jeho vliv na zdraví

Dech jako takový má vliv i na správné držení těla. Na druhou stranu zase nesprávné dýchací návyky mohou vést k poruchám držení těla, bolesti zad nebo páteře. Zároveň se také zmenšuje kapacita plic.

Není nad to se moci z plných plic nadechnout čistého vzduchu. Pokud je to jen trochu možné, vyrážejte často do přírody a naučte se pravidelně správně dýchat na čerstvém vzduchu. Skvělou volbou je pohybová aktivita na čerstvém vzduchu. Důsledkem toho se vaše dýchání zintenzivní, a kromě toho se i zvětší kapacita plic a zvýší se množství červených krvinek v těle.


Pro Dudlu napsala: Petra Velíková | Edit: Andrea Bělohradská

Vyberte si sportovní výživu:

Pokračujte v čtení blogu: