UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak správně inhalovat?

Inhalace velice prospívá zdraví, a to nejen při kašli a rýmě. Díky pravidelné inhalaci se můžete zbavit různých obtíží bez použití chemických léků. Tento typ terapie cílí přímo na dýchací ústrojí - vdechováním inhalovaného roztoku dochází ke zvlhčení sliznic dýchacích cest a také zároveň ke zvýšení obranyschopnosti organismu.

jak-spravne-inhalovat

Jak doma správně inhalovat? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Účinky inhalace

Inhalace má nejenom léčebný efekt, ale funguje i jako preventivní prostředek proti nejrůznějším respiračním onemocněním. Uvolňuje ucpaný nos, ředí hlen a usnadňuje tak vykašlávání. Navíc má inhalace místní antiseptický účinek.

Abyste si ovšem mohli naplno užívat všech benefitů, které inhalace přináší, je nutné držet se několika zásad. Jak tedy správně inhalovat?

Správný postup při inhalaci

Základem je vhodný typ inhalátoru, kterých je na trhu celá řada. Některé typy jsou vhodnější pro děti, jiné zase pro dospělé. Základem je správné umístění inhalátoru na místo, kde u něj můžete po dobu inhalování pohodlně sedět.

Inhalaci lze ale provádět i pomocí horké páry nad hrncem se zahřátou vodou, fyziologickým roztokem nebo vincentkou - nádobu s takto připraveným inhalačním roztokem jednoduše položte na stůl, nahněte se nad ní, přikryjte se ručníkem, aby pára neunikala pryč a po dobu 10 minut vdechujte ústy unikající páru. Vydechujte nosem.

 Ideální doba a frekvence inhalace

Pro inhalaci samotnou si vymezte čas přibližně 10 – 15 minut. V případě, že vám jde především o prevenci různých respiračních onemocnění a zánětů horních cest dýchacích, je vhodné inhalovat 1x denně. Pakliže už nemocní jste, je doporučená inhalace alespoň 3x denně, aby se mohl naplno projevit její účinek.

Typy inhalátorů se odlišují také podle toho, jakou náplň do nich lze použít. Některé jsou totiž vhodné pouze pro Vincentku, ale do jiných typů můžete s klidem použít i různá léčiva typu Mucosolvan, které tak urychlí případnou léčbu i urputného kašle. Inhalace Vincentky je tak vhodná jako preventivní opatření nebo při laryngitidě.

sportovni-vyziva

Návod na inhalaci z inhalátoru

Inhalace z inhalátoru je běžná metoda léčby dýchacích problémů, jako je astma nebo chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN).

Zde je jednoduchý návod, jak správně inhalovat:

  1. Příprava inhalátoru: Nejprve se ujistěte, že inhalátor je čistý a plně nabitý či naplněný. Pokud používáte inhalátor poprvé nebo po delší době, může být nutné jej "primovat" stisknutím několika dávek do vzduchu.

  2. Sedněte si vzpřímeně: Přijměte vzpřímené držení těla. Tím se usnadní dýchání a lék se lépe dostane do plic.

  3. Vydechněte: Před aplikací léku zhluboka vydechněte, aby se uvolnilo co nejvíce místa v plicích pro inhalovaný lék.

  4. Přiložte inhalátor: Umístěte náustek inhalátoru do úst a pevně zavřete rty kolem něj. Ujistěte se, že inhalátor je v ústech správně a pevně.

  5. Inhalujte a stiskněte: Zhluboka a pomalu inhalujte skrze náustek a současně stiskněte inhalátor, aby vypustil dávku léku. Důležité je dýchat pomalu, aby se lék dostal hluboko do plic.

  6. Zadržte dech: Po inhalaci zadržte dech na 5 až 10 sekund, aby se lék mohl usadit v plicích.

  7. Vydechněte pomalu: Po zadržení dechu pomalu vydechněte.

  8. Opakujte podle potřeby: Pokud je předepsáno více než jedna dávka, počkejte předruhou dávkou přibližně minutu a proces opakujte.

  9. Čištění inhalátoru: Po použití vždy inhalátor vyčistěte podle pokynů výrobce.


Pamatujte, že správná technika inhalace je klíčová pro účinnost léčby. Pokud máte potíže s použitím inhalátoru nebo si nejste jisti správnou technikou, neváhejte se poradit se svým lékařem nebo zdravotnickým pracovníkem.

Pro Dudlu napsala: Petra Velíková | Edit: Andrea B.

Vyberte si sportovní výživu:

Pokračujte v čtení blogu: