Jak sušit rýmovník?

Blíží se nám pomalu podzim a období chřipek už je za dveřmi. Děti už se chystají z letních prázdnin do škol nebo školek, a vy si tak marně lámete hlavu nad tím, jak budete muset opět kupovat kapky do nosu, vařit horké čaje a starat se nejen o děti, ale popřípadě o svého manžela, který je také náchylný na rýmu.

jak-susit-rymovnik
(Zdroj fotky: Freepik.com)

Máme pro vás skvělou radu, jak tomu všemu předejít a pomoci tak nejen svým nervům s péčí o rodinu, ale také vychutnat si lahodný sirup.

Rýmovník je obecně znám jako rostlina, která pomáhá v boji proti rýmě. Od toho je také logicky odvozen název. Rýmovník se navíc prakticky nesuší, protože je to dužnatá rostlina. Proto je tedy dobré si udělat sirup nebo i mast.

Recept na sirup z Rýmovníku:

  • 1 l vody
  • 2-3 ks citron
  • 25-30 lístků Rýmovníku
  • 1 kg cukr (nejlépe třtinový)

Postup: Listy vložíme do nádoby, přidáme nakrájená kolečka citronu, a to celé zalijeme vodou. Vše necháme poté louhovat 24 hodin. Po uplynutí této doby, tuto směs scedíme přes plátýnko nebo cedník. Přidáme třtinový cukr a vše vaříme do té doby ,než dosáhneme konzistence sirupu.

Ještě horký sirup nalijeme do připravených sterilizovaných sklenic nebo lahví či lahviček a pečlivě uzavřeme. Můžete tento sirup užívat nejen při nachlazení, ale i preventivně, protože velmi dobře chutná.

sportovni-vyziva

Mast z Rýmovníku:

  • 20-30 lístků Rýmovníku
  • 200 g sádla, popř. kokosového tuku

V hrnci si rozehřejeme tuk a vložíme do něj lístky. Necháme 2 hodiny louhovat, stáhneme plamen na minimum, protože mast musí mít stálou teplotu, ale nesmí se vařit. Po uplynutí této doby necháme 24 hodin odstát. Následující den, celý proces opakujeme. Než vám však druhý den mast zchladne, tekutou směs poté nalijte do připravených lahviček či nádobek.

Tato mast se dá mazat kolem nosu, když už cítíte, že máte ucpané dutiny nebo máte odřený nos díky častému smrkání.

Pro Dudlu napsala: Lucie Štýchová

Vyberte si na Dudlu zahradnické doplňky: