Jak vyčistit plíce?

Pokud jste se rozhodli skoncovat s kouřením, je třeba se po tomto zásadním kroku podstoupit detoxikaci plic. Tu byste měli podstoupit taky v případě, že jste astmatik nebo alergik, prodělali jste dříve nemoc spojenou s plícemi (například nynější nechvalně známý covid-19), bydlíte ve větším městě apod. Každopádně je tento proces vhodný i pro ostatní, jelikož každý den vdechujeme vzduch, který bývá nějakým způsobem znečištěný, ať už třeba smogem nebo pylem. Plíce bývají často zanesené. Umí se do určitě míry čistit samy, ale měli bychom tento proces podpořit. Jedině zdravé plíce totiž znamenají zdravý život.

jak-vycistit-plice

Jak vyčistit plíce? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Spousta lidí nepozná, že má zanesené plíce, ale dřív nebo později může tento problém vyplout na povrch. Kromě problémů s dýcháním se zanesené plíce projevují různými příznaky jakou jsou třeba ucpaný nos, rýma, kašel, bolesti hlavy, otoky obličeje a končetin, namodralé rty apod. Detoxikace plic se obecně doporučuje na podzim a to v měsících září až listopadu, ale neuškodí plíce detoxikovat ani v průběhu celého roku. Tento článek vám poradí, jakými způsoby můžete plíce vyčistit.

Přestaňte kouřit

To je nejdůležitější rada ze všech, které byste se měli držet. S každou vykouřenou cigaretou se stávají vaše plíce znečištěnější, proto byste měli s tímto ohavným zlozvykem ihned přestat. Jako bývalá a velmi silná kuřačka vím, jak moc těžké je přestat kouřit. Neupínejte se k bodu v budoucnosti, po kterém přestanete s kouřením.

Například až dokončíte vysokou školu, až dostanete novou práci, až se vrátíte z dovolené apod. Buďte spontánní a přestaňte opravdu hned. Zahoďte byť i novou krabičku cigaret a odměňujte se postupem času za to, že už nějakou dobu nekouříte. Ze začátku to nepůjde snadno, ale zvládnete to a s každým dnem si budete připadat silnější, nezávislejší, zdravější a taky bohatší vzhledem k neustále se zvyšujícím cenám cigaret.

Řekněte o vašem rozhodnutí všem ve vašem okolí a poproste je, aby vás v něm podporovali. Je super, když se vám budou smát, že to nezvládnete. Neudělejte jim tu radost, aby měli pravdu a ukažte jim, jak moc se ve vás mýlili.

Pokud si myslíte, že nejste dostatečně silní na to, abyste přestali, pobavte se se svým lékařem o podpůrných prostředcích, které vám se závislostí pomůžou. Existují různé nikotinové náplasti, žvýkačky apod., zvažte i možnost hypnózy. Ideální je najít si sparing partnera kuřáka a přestat kouřit společně. Můžete se navzájem motivovat, když budete mít chuť si zapálit. Zbystřit byste měli i když jste pasivními kuřáky. Do plic se vám taky dostává spousta nežádoucích látek. Snažte se omezit kontakt s kuřáky na minimum.

Detoxikace celého těla

Aby se vaše plíce pořádně pročistily, je třeba se zaměřit na detoxikaci celého těla. Tu dosáhnete jedině zdravou stravou a zdravým životním stylem. Zaměřte se na dostatečný přísun čerstvé zeleniny a ovoce. Vyzkoušejte tzv. superpotraviny, které procesu detoxikace značně pomohou, protože obsahují vysokou dávku vitamínů, minerálů, enzymů a jiných zdraví prospěšných látek.

Jedná se například o zelený ječmen, citrony, chilli, granátové jablko, ořechy, semínka a spoustu dalších. Zařaďte je do každodenního jídelníčku a vaše tělo se vám brzy odvděčí. Zejména užívání chlorelly má na plíce dobrý vliv, protože zvyšuje jejich kapacitu a usnadňuje dýchání.

Naopak se vyhněte zejména mléčným produktům nebo potravinám z bílé mouky, protože zahleňují a znesnadňují dýchání. Vyřaďte ze svého jídelníčku taky potraviny obsahující různé konzervanty nebo barviva. Ty mohou mít na plíce špatný vliv a u citlivých osob můžou zdraví zhoršovat.

Pitný režim

Zdravou stravu byste měli podpořit také samozřejmě vhodným pitným režimem. Pijte dostatek neochucené vody, přidejte i různé bylinkové čaje, které pročišťují plíce jako je například máta, jitrocel, šalvěj, mateřídouška, zázvor apod. Naopak se vyhněte slazeným nápojů a samozřejmě i alkoholu!

Sport

Sport by měl být neodmyslitelnou součástí vašeho života. Nadváha nebo obezita bezesporu znesnadňuje dýchání, proto je důležité zaměřit se na snížení vaší váhy. Najděte si pro vás vhodný sport, který vás bude bavit a kterému se budete pravidelně věnovat. Začněte třeba s chůzí, pokračujte rychlochůzi, zařaďte protahování nebo jógu do vašeho každodenního ranního nebo večerního rituálu. Pokud můžete, přidejte i kardio cvičení jako běh, tanec, skákání přes švihadlo, cvičení na eliptickém trenažéru apod. Ideální je pěstovat sport v přírodě, zejména pak v lese,

sportovni-vyziva

Další tipy jak vyčistit plíce

Pokud žijete ve velkoměstě, čistička vzduchu by rozhodně neměla ve vaší domácnosti chybět. Vyčistí vzduch a zbaví je nežádoucích a škodlivých látek. Zkontrolujte a vyčistěte veškeré filtry, které se ve vaší domácnosti nachází. Zaměřte se zejména na topení, klimatizaci, již zmíněné čističky vzduchu apod. Filtry zachycují bakterie, které se v nich množí, proto je třeba pravidelně čistit nebo vyměňovat.

Choďte každý den na čerstvý vzduch a buďte co nejvíce venku, Zajděte si na dlouhou procházku nebo si zasportujte. Během svého pobytu v přírodě se soustřeďte na dýchání, které by mělo být dlouhé a hluboké. Můžete vyzkoušet také různá dechová cviční, která vám pomohou zlepšit vaši kapacitu plic a dýchání usnadnit. Můžete zkusít také inhalaci solných nebo bylinných roztoků, saunování apod.

Pro Dudlu napsala: Veronika Kavanová

Vyberte si na Dudlu sportovní potřeby: