UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak posílit plíce?

Vzhledem k celosvětové koronavirové pandemii čím dál více lidí hledá způsoby, jak posílit plíce, protože zrovna tento orgán bývá nemocí nejčastěji postižený. Je proto důležité se o plíce dobře starat. Když totiž dojde k jejich oslabení, do těla se snadno dostanou viry a bakterie a následně se v něm začnou hromadit toxiny.

jak-posilit-plice

Jak posílit dýchací cesty a vyčistit plíce? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Co jsou plíce a k čemu slouží?

Plíce jsou párový orgán určený k výměně plynů mezi krví a vzduchem. Plíce jsou složené z plicních sklípků, které jsou protkané krevními kapilárami. Do plicních sklípků proniká vzduch a kyslík následně proniká do krve. Oxid uhličitý se naopak dostává při výdechu ven z těla.

Správné dýchání

Dýchání je automatické; pokud je vše v pořádku, tak nad ním nepřemýšlíme. Pokud chcete plíce posílit, je třeba nad ním přemýšlet více a dýchání ovlivnit. Ideálním způsobem na posílení plic jsou různá dechová cvičení. Existuje jich celá řada. Pro začátek bude stačit, když budete dýchat jen dlouze a zhluboka.

Soustřeďte se na nádech i výdech. Takové dýchání zvýší hladinu kyslíku v krvi a tím pomáhá k zlepšení dušnosti a celkově zlepší organismus po fyzické i psychické stránce. Nejen že se vám bude lépe dýchat, ale řízené dýchání vás zbaví stresu a napětí. Zbavení se napětí v plicích vede k jejich posílení.

Cvičení

Aby se zvýšila kapacita plic, je důležité pravidelně cvičit. Cvičení se nevyhýbejte ani pokud máte momentálně lehké potíže s dýcháním problémy. Pro začátek si vyberte jednoduché a nenáročné cvičení. Začněte s protahováním se, lehkým posilováním, jógou apod. Postupně přidávejte na zátěži. Můžete vyzkoušet kardio cvičení jako například jogging, rychlochůzi, tanec apod. Pokud jste si ohledně výběru vhodného sportu nejistí nebo máte veliké dýchací problémy, poraďte se se svým praktickým nebo odborným lékařem nebo fyzioterapeutem.

Pokud je to možné, zkuste nejen cvičit, ale taky trávit co nejvíce času na čerstvém vzduchu. Opusťte město a vyjeďte si do přírody. Procházka lesem bude mít na vaše plíce blahodárné účinky. Během ní nespěchejte a soustřeďte se na svůj dech podle výše uvedených rad.

Strava

Plicím můžete pomoci i kvalitní rozmanitou a hlavně zdravou stravou. Dopřejte svému tělu dostatek čerstvé zeleniny a ovoce, bílkovin i vlákniny. Vyvarujte se zpracovaných, konzervovaných a příliš sladkých potravin. Některé konzervanty a barviva mohou u citlivých jedinců vyvolat dýchací problémy a dokonce i astmatické záchvaty.

Při problémech s plícemi je velice důležitý pitný režim. Snažte se pít dostatek neochucené vody. Vsaďte také na bylinkové čaje. Osvědčenými bylinkami na posílení plic je máta, šalvěj, mateřídouška, eukalyptus, zázvor, tymián, jitrocel apod. Důležité je ovšem mít na paměti, že i bylinky by se měly užívat s rozvahou. Poraďte se se svým lékařem o tom, jaké bylinky užívat a jak často. Obzvláště na pozoru by se při užívání bylinek měly mít těhotné a kojící ženy a děti.

sportovni-vyziva

Zvlhčovač vzduchu

Na plíce působí pozitivně vlhký vzduch. Vlhkost vzduchu by se měla pohybovat optimálně mezi 30 - 50%. Nadměrná nebo nedostatečná vlhkost dýchání naopak zhoršuje. Vlhkost vzduchu ve vašem bytě nebo kanceláři zjistíte podle měřiče vlhkosti. Suchý vzduch vás může nutit do kašle, proto je důležité ho doma nebo v kanceláři zvlhčit.

Pořiďte si zvlhčovač vzduchu a bude se vám dýchat rozhodně lépe. Zvlhčovač vzduchu podporuje uvolnění hlenu a jeho následné vykašlávání. Pravidelně zvlhčovač čistěte a vyměňujte filtry, pokud je obsahuje, aby se v něm nemnožily bakterie a nezhoršovaly váš zdravotní stav..

Další tipy na posílení plic

  • Vyhýbejte se agresivním vůním. Vonné svíčky, repelenty proti hmyzu, laky na vlasy a dokonce i parfémy zhoršují problémy s dýcháním.
  • Snažte se často větrat.
  • Vyhýbejte se taky agresivní chemické drogerii a kosmetice a přejděte na non toxic domácnost s přírodními produkty.

Pro Dudlu napsala: Veronika Kavanová | Edit: Andrea B.

Vyberte si sportovní výživu:

Pokračujte v čtení blogu: