UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Za jak dlouho vyprchá alkohol?

Právě sedím v kavárně a usrkávám irskou kávu. Každou zimu na ni totiž dostanu neodolatelnou chuť. V duchu si říkám, že mám štěstí, protože bydlím ve městě se skvělou dopravní infrastrukturou. Můžu si tak kávu s whiskey dopřát, aniž bych přemýšlela nad tím, za jak dlouho by alkohol případně vyprchal, než bych mohla usednout za volant. Ale co když vy tuhle možnost nemáte? Pojďme si proto shrnout, jak se to s odbouráváním alkoholu vůbec má.

za-jak-dlouho-vyprcha-alkohol

Za jak dlouho vyprchá alkohol z krve? (Zdroj fotky: Freepik.com)

 

Tak co si dáte k pití?

Sedíte v hospodě a  víte, že máte 4 hodiny čistého času, než budete muset odjet domů. Přemýšlíte, jestli si dáte velké pivo, dvojku bílého či panáčka vodky. U rychlosti odbourávání alkoholu hraje důležitou roli druh alkoholu, který jste vypili. Možná už jste sami zjistili, že po bublinkovém šampaňském se opijete rychleji než po pivu. Zatímco pokud vypijete sladký koktejl, opijete se pomaleji díky obsaženému cukru, který zpomaluje proces vstřebávání alkoholu. Rychlost vstřebávání ovlivňuje také teplota nápoje – určitě jste si už všimli, že když si dáte horký svařák, cítíte ho již během několika minut. Je to dáno tím, že teplejší nápoje (nad 18 °C) se oproti studeným nápojům vstřebávají rychleji.

Co všechno ovlivňuje odbourávání alkoholu?

Rychlost odbourávání alkoholu závisí na vašem pohlaví, přičemž ženy alkohol odbourávají pomaleji. Samozřejmě nezáleží pouze na pohlaví, důležitou roli hraje také metabolismus každého jedince a vaše současné rozpoložení. Z mé vlastní zkušenosti mohu říct, že rychleji se vždycky opily kamarádky, které alkoholu běžně moc neholdovaly či které ten den moc nejedly. Mně samotné se občas stane, že se mi trochu motá hlava už po první skleničce vína a vím, že je to první varovný signál. A tak se jdu raději pořádně vyspat. 

Jak si můžete změřit hladinu alkoholu?

Uvádí se, že lidské tělo průměrně dokáže odbourat přibližně 0,15 promile za jednu hodinu. Jedná se ovšem pouze o orientační výpočet. Pokud byste chtěli znát přesnější výsledek, můžete použít některou z internetových alkoholových kalkulaček, které jsou volně dostupné. No a pokud nechcete nikam vaše údaje zadávat, pořiďte si klasický kvalitní alkoholový tester, ten bude mít výsledek nejpřesnější.

sportovni-vyziva

Je možné nějak urychlit odbourávání alkoholu?

Určitě vás napadlo, jestli můžete udělat něco pro to, aby z vás alkohol dříve vyprchal. Já jsem už vyzkoušela spoustu věcí a bohužel musím říct, že žádná neměla moc velký efekt. Po sportovní aktivitě jsem se cítila akorát unavenější. Stejně tak mi nepomohla ani káva či kola – asi proto, že kofein způsobuje dehydrataci a zpomaluje proces odbourávání. Jediné, co mi pomohlo, bylo se před alkoholovým večírkem pořádně najíst. Ideální je vyvážená večeře s dostatkem bílkovin a tuků. Během večera zároveň každou skleničku alkoholu prokládám vodou a moje rána pak bývají příjemnější.

Na závěr bych ráda dodala, abyste mysleli na svoje bezpečí a za volant usedali pouze v případě, že si jste skutečně jistí, že z vás alkohol vyprchal. Vyhnete se tak nepříjemným a zbytečným problémům.

Pro Dudlu napsala překladatelka: Lucie Ušiaková | Edit: Andrea B.

Vyberte si sportovní výživu:

Pokračujte v čtení blogu: