UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak odstranit vosk?

Kde kdo miluje atmosféru zapálených svíček. Jenže když se nám podaří vylít na nábytek nebo koberec vosk, to nám umí pěkně zkazit příjemný večer. Navíc, když není znám žádný rychlý způsob, který by vosk odstranil rychlostí mávnutím kouzelného proutku. Nezbývá než být trpělivý, a po vynaloženém úsilí se vosku konečně zbavit.

jak-odstranit-vosk

Jak odstranit vosk? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Hlavně na nic nečekat a hned se pustit do práce. Čím víc vosk stačí zaschnout, tím náročnější bude jeho odstranění. Na koberce, ubrusy nebo potah polštářku budete muset vytáhnout žehličku. Nejprve vyčkejte, až vosk úplně zaschne a seškrábněte ho tupým kuchyňským nožem. Pak pod textílii vložte vlhký ručník a navrch položte savý papír.

Lehce nahřátou žehličkou opakovaně přežehlujte papír, dokud se vosk do něj nevsákne. Je pravděpodobné, že na látce zůstane mastná skvrna, které se zbavíte zdlouhavým opakováním celého postupu. O trochu šetrnější způsob je látku fénovat horkým vzduchem. Po odstranění vosku lze zkusit dočistit mastnou skvrnu mýdlovou vodou nebo saponátem.

vanocni-dekorace

Skvrnu z nábytku a dekoračních předmětů odstraníte snadněji. Politý nebo pokapaný předmět vložte na jeden až dva dny do studené vody, jestli to jeho materiál snese, a poté vosk odloupněte a dočistěte vodou se saponátem. Keramiku a porcelán zahřívejte v hrnci ve vodě, dokud vosk nezačne měknout. Pak stačí skvrnu setřít hadříkem nebo papírovým ubrouskem.

Vosk z nejrůznějších materiálů kromě plastového zkuste vyčistit postupným otíráním pomocí ředidla nebo benzinového čističe. Pokud si na vosk netroufáte a bojíte se, že svůj oblíbený kousek nábytku zničíte, obraťte se na odborníky, které mají zkušenost třeba s restaurováním nábytku.

Pro Dudlu napsala: Hana Došlová

Vyberte si potřeby pro kutily:

Pokračujte v čtení blogu: