UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak vyčistit mosaz?

Je pravda, že dnes už se v domácnostech moc mosazných předmětů nenajde. Přesto se někdy stane, že v truhle po babičce právě takový předmět najdeme. Pamatujete na krásné hmoždíře, lampy, zdobené kliky? Vzhledem k jejich kvalitnímu a krásnému zpracování bychom pro ně našli využití třeba na chalupě, jenže bohužel jsou celé zašlé. Naštěstí existuje několik osvědčených domácích návodů, jak mosazi vrátit původní lesk.

jak-vycistit-mosaz

Jak vyčistit mosaz? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Jak čistit mosaz?

Mosaz je slitinou zinku, mědi a někdy i jiných kovů. Tento materiál, se používal již v prastarých civilizacích, ale i v nedávné době byl stále ještě hojně vyžíván, díky své odolnosti, eleganci a tvárnosti. Jenže mosaz na sebe chytá špínu a mastné oleje, a po čase se zakalí. Můžete zkusit k jejímu čištění pasty a vodičky, které seženete v drogeriích nebo třeba zubní pastu a starý zubní kartáček. Vhodný způsob záleží hlavně na stáří a na tom, jak moc už se špína zažrala.

Je tedy možné, že než se vám mosaz podaří dokonale vyčistit, budete muset vyzkoušet více triků. Starý hmoždíř nebo svícen, který už nevypadá vůbec hezky, zkuste oživit pomocí drátěného kartáče nebo ruční vrtačkou s násadou s ocelovým kartáčem. Musíte pracujte ale hodně jemně, hrozí, že uděláte tímto způsobem nechtěné rýhy a mosazné předměty poničíte. Další možností je i kyselina citronová. Mosazné předměty ponoříte do roztoku kyseliny s vodou anebo směsí soli a octa.

Nejznámějším přípravkem na chemické bázi, který seženete v drogerii, je Sitol – dříve Sidol. Je spolehlivý, ale nepříjemně zapáchá. Sidol se rozetře na znečištěnou mosaz a jemným hadříkem vyleštíte. Pokud rádi experimentujete, je to možné i při čistění mosazi. Například Coca-Cola ke kromě pití je vhodná k řešení různých technických problémů. Kupodivu funguje i při čistění mosazi. Stejně tak funguje jako čistidlo i kečup. Stačí namočit předmět do kečupu na pár hodin a uvidíte sami. Stejně jako kečup vám může pomoci olivový olej.

Pro Dudlu napsala: Hana Došlová

Vyberte si potřeby pro kutily:

Pokračujte v čtení blogu: