Jak položit plovoucí podlahu?

Plovoucí podlaha je oblíbenou podlahovou krytinou v bytech i rodinných domech. Přináší spoustu výhod jako je akustická izolace, je nenáročná na údržbu, je vhodná pro podlahové vytápění a má také menší nároky na rovnost podkladu. Na její pokládku si nemusíte domů zvát odborníky. Při dodržení stanoveného a doporučeného postupu to zvládnete i svépomocí. A jak tedy takovou plovoucí podlahu položit, aby maximálně plnila svůj účel a byla středem pozornosti ve vašem interiéru?

jak-polozit-plovouci-podlahu

Jak položit plovoucí podlahu? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Co budete pro pokládku laminátové podlahy potřebovat?

Připravte si obyčejnou tužku, metr, odlamovací nůž, pokosovou pilu, ruční pilu (tzv. ocasovku), distanční klíny, vrtačku a aku šroubovák. Kromě jednotlivých dílů podlahy pak budete potřebovat také podložky pod plovoucí podlahu, parotěsnou folii, podlahové lišty a tvarovky.

Velmi důležité je podlahu nechat před pokládkou v místnosti aklimatizovat, a to po dobu alespoň 48 hodin. Mezitím si můžete vyčistit podklad a zkontrolovat jeho rovnost. Nerovnosti jsou tolerovány do odchylky cca 3 mm. Větší nerovnosti odstraňte nebo vyrovnejte pomocí speciálního tmelu.

Nejprve by měla být aplikovaná speciální podložka, která slouží k redukci hluku. Pokud budete instalovat i podlahová vytápění, pak je nutností parotěsná folie, která zamezí přístupu vlhkosti. Jednotlivé díly plovoucí podlahy pak pokládejte souběžně s místností. Začínejte s pokládkou v levém rohu místnosti a postupujte tak, aby byly dodrženy mezery přibližně 10 mm od stěny.

potreby-pro-kutily

První řadu pak zajistěte za pomoci distančních klínů, které brání jejímu posunutí. Další řadu pak začněte s odříznutým dílem, abyste se vyvarovali utváření přímky. Jednotlivé dílce zasunujte v určitém sklonu do položeného dílce a následně přitlačte co nejtěsněji k podélné straně. Pod tento dílec zasuňte obě ruce a mírně jej nadzvedněte. Poté přitlačením dílců k sobě zajistěte jejich stranu. Důležité je, aby mezi dílci nebyla sebemenší mezera. Na zakončení podlahy pak použijte podlahové lišty.

Pro Dudlu napsala: Petra Velíková

Vyberte si potřeby pro kutily:

Pokračujte v čtení blogu: