Jak ušít závěsy?

V tomto návodu vám ukážu, jak šít záclony. Tyto pokyny můžete použít pro šití jakéhokoli typu záclon. Když si záclony vyrobíte sami, tak rozhodně ušetříte a budete se každodenně radovat ze své šikovnosti.

jak-usit-zaves

Co budu k ušití záclon potřebovat

  1. Látku - Látku můžete koupit v místním obchodě s látkami nebo na internetu. Nejlepší je koupit si tolik látky, aby byly záclony dvakrát delší, než chcete. Pokud tak uděláte chybu, nebudete muset začínat znovu od začátku! Pokud se cítíte odvážně, můžete také zvážit použití dvou různých látek na záclony!
  2. Šicí stroj - Pokud ho nemáte, požádejte o něj Ježíška (nebo jiného člena rodiny)! Nebo se podívejte na naši stránku s recenzemi šicích strojů, kde najdete několik skvělých návrhů.
  3. Nitě - Nitě, které jsou součástí vašeho šicího stroje, jsou vhodné pro většinu projektů. Pokud potřebujete více informací o výběru nití, podívejte se na našeho Průvodce nitěmi.
  4. Nůžky - Pořiďte si kvalitní nůžky, například nůžky Fiskars nebo Gingher. Jsou skvělé, protože vydrží věčně a snadno se neztupí jako ty levné!


Postup

  1. Nejdříve si změřte délku a šířku okna, včetně závěsu, který bude viset pod ním. Musíte také změřit všechna okna ve svém pokoji, protože budete vyrábět závěsy pro všechna z nich.
  2. Pokud používáte látku, která není na jedné straně olemovaná, zakupte dostatečné množství látky na zakrytí každého okna. Pokud používáte látku, která je již na jedné straně olemovaná, pak musíte koupit pouze dostatek látky na horní a spodní panely, ale ne na boční strany nebo lemy.
  3. Rozložte si látku na pracovní plochu pravou stranou nahoru. Položte jeden záclonový panel na druhý a sešijte tři strany každého panelu dohromady, přičemž jednu stranu nechte nesešitou, abyste je po sešití mohli snadno obrátit naruby.
  4. Otočte záclony naruby, aby opět vypadaly jako normální záclony (zde vám pomůže šicí stroj). Nyní byste měli mít dva panely se čtyřmi sešitými stranami a jednou stranou volnou, abyste je mohli vycpat vatelínem nebo pěnovou deskou (pokud chcete).
  5. Oba panely vycpěte vatelínem nebo pěnovou deskou, dokud nejsou pevné, ale ne příliš.

Pro Dudlu napsala: Marcela Kalousová