UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak na spánek v těhotenství?

Jaké polohy spánku v těhotenství jsou nejlepší a které se nedoporučují? Říká se, že těhotenství je nejkrásnějším obdobím v životě ženy. To je určitě pravda, ale ne všechno je tak růžové, jak se může zdát. Například takový kvalitní spánek se v těhotenství může stát docela oříškem. Bříško se zvětšuje a nastávající maminka hledá polohu, ve které si skutečně odpočine. Jak tedy v těhotenství klidně spát?

polohy-spanku-v-tehotenstvi

Spánek v těhotenství? (Zdroj obrázku: https://www.freepik.com/)

Co se děje s ženským tělem během těhotenství

V prvním trimestru se musí tělo ženy vypořádat s celou řadou tělesných, ale také hormonálních změn, které zatěžují její organismus. Právě proto se nastávající maminky cítí unavenější než dříve. Je proto důležité poslouchat svoje tělo a nepřetěžovat se. Pokud bude maminka odpočinutá a dopřeje si více spánku, bude mít lepší náladu a pohodovější těhotenství.

Jak spát v těhotenství aneb co byste měla vědět o spánkových polohách

Z počátku bude nastávající mamince vyhovovat každá spánková poloha, na kterou je zvyklá. Dokonce nevadí, když z počátku těhotenství bude spát na břiše. Poloha jí bude pohodlná a na miminko nebude mít žádný vliv. V průběhu se však bříško začne zvětšovat a oblíbené spánkové polohy už nebudou prakticky proveditelné.

S klidným spánkem vám může pomoci kojící polštář. Při spaní na boku si můžete polštářem podložit koleno nebo jej objímat celým tělem. Kojící polštář vám podrží bříško, ale také jej můžete vložit mezi kolena.

hracky-pro-nejmensi

Spaní na boku

Spánková poloha na boku se jeví jako nejlepší. V třetím trimestru se doporučuje spát spíše na levém boku. Živiny se totiž přes placentu lépe dostávají k dítěti a plod se účinněji zásobuje krví. Kromě toho jsou odlehčené ledviny a lépe se odvádějí toxiny ven z těla.

Spaní na levém boku se doporučuje kvůli tomu, že dutá žíla, která vede krev z nohou a pánve k srdci, se nachází na pravé straně. Pokud by maminka spala na pravém boku, mohlo by dojít ke stlačení této žíly. Následkem by mohlo být snížení průtoku krve následované nevolnostmi. Ovšem do spánku na levém boku se nutit nemusíte. Výjimkou jsou pouze ženy, které mají rizikové těhotenství.

Spaní na zádech

Spánek na zádech je v počátku těhotenství v pořádku. Ovšem ve třetím trimestru, kdy je bříško větší a dítko už něco váží, tlačí děloha na záda. Takový tlak může způsobovat bolesti zad, svalů a poruchy krevního oběhu. Objevit se mohou i hemeroidy. Spát na zádech by neměly ani ženy, které trpí chrápáním, což je jedna z nejčastějších spánkových poruch.

Při uléhání do postele si lehněte na levý bok. Nemusíte se však děsit toho, že se ve spánku nevědomky přetočíte na záda. Tělo je úžasný mechanismus, a pokud by mělo dojít k ohrožení maminky nebo miminka, samo pozná, že je něco špatně.

detske-obleceni

Spaní na břiše

Spaní na břiše vám v počátku těhotenství nebude dělat problém. Plod se dokáže přizpůsobit jakékoliv poloze a není stlačeno tak, aby jej to omezovalo. Ovšem během toho, jak miminko roste a přibývá na váze, stává se spánek na břiše nepohodlným a postupně technicky nemožným. Spánek na břiše se nedoporučuje, protože maminka na rostoucí bříško tlačí, a tak by mohlo dojít k poranění plodu.

Spaní ve stabilizované poloze

Stabilizovaná poloha je ideálním náhradníkem za polohu na břiše. Stačí si lehnout na bok a spodní nohu nechat nataženou. Horní noha by měla být pokrčená v koleni. Kolenem se dotkněte postele tak daleko, až ucítíte, že na matraci ležíte klínem. Částečně tedy ležíte na břiše a také hlava je v podobné poloze, jako při spaní na břiše. Protože jste pořád v boční poloze, miminko neutlačujete.

detske-zbozi

Na kvalitním spánku se odrazí kvalita matrace

K dokonalému spánku vám pomůže luxusní matrace. Spolehlivou službu odvede matrace z paměťové pěny Curem IQ, které dokážou svoji tuhost přizpůsobit hmotnosti spáče. Díky tomu ji můžete používat před i během těhotenství, ale také po narození miminka. Budete mít jistotu, že vám poskytuje oporu, která odpovídá vaší hmotnosti.

Kromě matrace pro maminku je důležitá také matrace pro miminko. Ta by měla svou velikostí vyplnit celou plochu postýlky tak, aby se miminko nemohlo mezi matraci a postýlku zaklínit. Matrace pro miminka by měla být spíše tvrdší a mít jen jednu tuhost. Neocenitelným pomocníkem se stane pratelný chránič, jenž zabrání znečištění matrace nehodami, ke kterým čas od času dojde.

Pro Dudlu sepsalo: Curem.cz (PR) | Editace: Andrea Bělohradská

Vyberte si doplňky do ložnice:

Pokračujte v čtení blogu: