UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak vyčistit hliník?

Přestože hliníkovému nádobí, které bylo v dobách minulých tolik oblíbené, téměř odzvonilo, vsadím se, že nějaký ten hliníkový kousek se stále najde ve spoustě domácností a když ne tam, tak na chatách a chalupách určitě.

jak-vycistit-hlinik

(Zdroj fotky: Freepik.com)

Věděli jste, že je hliník třetím nejrozšířenějším prvkem na světě? Já taky ne. Navzdory četným diskusím na téma bezpečnosti tohoto kovu a jeho toxických účincích na lidské zdraví se však hliník stále těší poměrně velké oblibě. Názory odborníků se liší stejně jako názory laické veřejnosti a ať je to jak chce, ten, kdo na hliníkové lžíce nedá dopustit, je používat prostě bude. A právě pro ně tu mám návod na to, jak hliník vyčistit a navrátit mu jeho zašlou slávu. Na myčku ale rovnou zapomeňte, do té hliník nepatří. Vystačíte si s běžně dostupnými prostředky.

1. Sůl

Obyčejná kuchyňská sůl je jako dělaná na čištění zašlého hliníku. Jednoduše si připravíte směs teplé vody a soli (2 lžíce soli na ½ litru vody), přivedete k varu, hliníkové předměty ponoříte do bublající vody a necháte mírně vařit několik minut. Nakonec opláchnete.

2. Citronová šťáva

Podobně jako sůl funguje i citronová šťáva. Smícháte přibližně 7 lžic citronové šťávy s ½ litrem vody a hliníkové nádobí do této citronové vody namočíte na deset minut. Pro ještě lepší efekt pak můžete nádobí po vytažení z lázně vyleštit hadrem namočeným v samotné citronové šťávě. Nakonec opláchnete.

3. Líh

Líh seženete v každé lékárně a též vám pomůže vyčistit znečištěný hliník. Do lihu jednoduše namočíte hadr a hliníkové nádobí s ním ručně vyčistíte. Nakonec opláchnete čistou vodou.

4. Ocet

Klasický kvasný ocet, který běžně používáme v kuchyni i celé domácnosti (výborně totiž odstraňuje například vodní kámen), umí mimo jiné dobře čistit hliník od skvrn i patiny. Podobně jako citronovou šťávu či sůl ho smícháte s vodou (v poměru 1:1) a na patnáct minut do vzniklé octové vody hliníkové předměty namočíte. Po vytažení důkladně opláchnete.

potreby-pro-kutily

5. Kyselina solná

S kyselinou solnou pracujte vždy velmi obezřetně. Nejlepších výsledků při čištění hliníku docílíte tak, že použijete zubní kartáček, pomocí něhož natřete kyselinu na hliníkové předměty, necháte velmi krátce působit (nanejvýš půl minuty) a ve chvíli, kdy začne kyselina na povrchu hliníku pěnit, ihned ji smyjte čistou vodou. Nakonec pořádně vyleštěte čistým hadříkem.

6. Popel

Ať už popel cigaretový anebo ten z kamen, také pomocí tohoto dá se říct odpadu lze efektivně vyčistit zašlý hliník. Uděláte to opět za pomoci hadříku, na který popel nanesete a s ním hliníkové předměty krouživými pohyby vyleštíte.

Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská

Vyberte si potřeby pro kutily:

Pokračujte v čtení blogu: