UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak vyrobit krmítko pro ptáky?

Už od malička jsem milovnicí zvířat. Všechna jsem si je chtěla brát domů – od nalezeného koťátka u silnice, přes pejska z útulku, po malého křečka. Občas jsem si z lesa přinesla brouka ve sklenici, který mi pak doma většinou utekl, a to se mojí mamce z nějakého důvodu nelíbilo ...

jak-vyrobit-krmitko-pro-ptaky

Jak vyrobit krmítko pro ptáky? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Mojí nejčastější otázkou bylo: „Mami, kdy budeme mít ptáčka?“ a přitom jsem věděla, že v našem malém domečku nemáme na ptáčka místo. S mamkou jsme aspoň pravidelně vyráběly krmítka pro ptáčky, abychom je mohly sledovat na zahradě. Dnes se s vámi podělím o pár snadných tipů.

Jaké jsou nejvhodnější materiály k výrobě krmítka?

Téměř jakékoliv. Moje první rada zní, abyste se doma pořádně rozhlédli nebo se vydali na průzkum do sklepa. Věřím, že s trochou fantazie naleznete něco, co by se dalo použít. Dívejte se po odřezcích ze dřeva, dřívkách od nanuků, starých květináčích, hrnečcích, dózách, drátkách nebo starých nepoužívaných dekoracích. Případně udělejte průzkum i v kuchyni a použijte nějakou jedlou věc (viz níže). Použitím těchto materiálu uděláte radost nejen ptáčkům, ale také planetě. Zároveň neutratíte ani korunu navíc, a to se vyplatí!

Krmítko ze starého hrnečku

Velmi jednoduché krmítko vyrobíte ze starého hrnečku. Hrneček naplňte směsí roztaveného loje se zrním. Do středu směsi přidejte dřevěnou tyčku (nebo vařečku), aby na ní ptáčci mohli sedět, a po zatuhnutí hrneček pověste na libovolné místo.

K zavěšení můžete použít třeba provázek, který z jedné strany přivážete k uchu. Pokud doma najdete i podtácek, využijte ho také – stačí ho přilepit lepidlem k hrnečku (pozor, hrneček umístěte uchem nahoru). Takto vyrobené krmítko pak stačí naplnit sypkou směsí, čímž vám odpadne starost se sháněním loje.

Krmítko ze starých květináčů

Mým druhým tipem je krmítko vyrobené ze starých květináčů. Pro výrobu budete potřebovat kulatý květináč (keramický či plastový), podmisku (ideálně plastovou) a provázek. Do středu podmisky udělejte malou dírku, kterou provlečte provázek, na jehož konci udělejte pořádný uzel. Provázek dále protáhněte květináčem otočeným dnem vzhůru, přičemž mezi podmiskou a květináčem nechte větší mezeru.

Druhý konec provázku pak přivažte na libovolné místo (např. větev na stromě). Zrníčka se z květináče budou dosypávat samovolně, nicméně doporučuji toto krmítko umístit na terasu či balkon, aby se v podmisce nedržela zbytečná voda.

potreby-pro-kutily

Krmítko se střechou z kokosového ořechu či pomeranče

Nakonec pro vás mám připravené závěsné krmítko se stříškou, při jehož přípravě si možná i zamlsáte. J Pro výrobu budete potřebovat kokosový ořech, pilku, vrtačku a provázek. Ale nebojte, nejvíc si máknete jenom u otevírání kokosu. Do kokosového ořechu navrtejte malou dírku, díky které získáte kokosové mléko (mňam). Následně ořech rozpůlte pomocí pilky a vydlabejte bílou dužinu.

Tu si pak snězte, budete potřebovat pouze hnědou skořápku. Na obou kokosových půlkách vyvrtejte otvory a protáhněte jimi provázky. Ty nechte dostatečně dlouhé, aby se ptáčci k semínkům dostali. V horní půlce vyvrtejte ještě jednu dírku uprostřed skořápky, kterou protáhněte provázek. Pak už stačí hotové krmítko jen pověsit. No a pokud byste měli z kokosové slupky strach, můžete použít třeba pomeranč, s tím to půjde lépe.

Bonusový tip: řetězy plné dobrot

Můj bonusový tip je pro milovníky zvířat, kteří doma nemají prostor, kam by si krmítko zavěsili. Pokud chcete ptáčkům udělat radost, můžete vyrobit tzv. potravinové řetězy. Na provázek zavěste plátky sušeného ovoce, buráků apod a takto připravené řetězy pak přivažte na strom v parku či v lese. Uvidíte, že až za pár dní půjdete na procházku, zobání už bude pryč.

Pro Dudlu napsala překladatelka: Lucie Ušiaková

Vyberte si potřeby pro kutily:

Pokračujte v čtení blogu: