UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak odstranit zápach z pračky?

Představte si následující situaci... Je sobotní ráno, venku svítí sluníčko a vy se rozhodnete, že si dnes vyperete staré povlečení. V představách už nosem nasáváte květinovou vůni, která se povine z čerstvě vypraného ložního prádla, a těšíte se, až večer ulehnete do postele.

jak-odstranit-zapach-z-pracky

Jak odstranit zápach z pračky? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Staré ložní prádlo nandáte do lavoru, přesunete se do koupelny, otevřete dveře pračky a najednou... BUM. Do nosu vás udeří nelibně zapáchající odér! „Ježis, snad jsem minule nevyprala naší kočku?“ modlíte se a pozorně zkoumáte vnitřek pračky. Žádné zvířátko na vás samozřejmě nevybafne, ale silný odér přetrvává.

Tak něco takového se přesně stalo nám. Jen s tím rozdílem, že jsme se chystali prát poprvé, takže nám zápach v pračce museli zanechat předcházející nájemníci. Inu, byl to hezký dáreček na uvítanou. Nejprve jsme si mysleli, že pračka asi jen dlouho stála a že bude stačit, když ji otřeme hadříkem. To nám samozřejmě vůbec nepomohlo.

Zkusili jsme proto pustit pračku naprázdno s pracím práškem, ale ani po třetím vyprání jsme se zápachu nezbavili. Po důkladném prozkoumání stavu pračky jsme s hrůzou zjistili, že těsnící guma je plesnivá, a tak jsme ji postříkali protiplísňovým prostředkem. Plíseň sice zmizela, ale z bubnu se neustále linul smrdutý zápach.

V zoufalství jsme hledali rady i na internetových diskuzích a zjistili jsme, že existují dva způsoby, jak buben vyčistit – buď  ho rozebereme a vyčistíme manuálně, nebo použijeme speciální čisticí prostředek. Buben jsme rozebírat nechtěli, a tak jsme zvolili druhou, jednodušší možnost. V drogerii jsme koupili speciální čisticí prostředek určený přímo do pračky. To nám sice trochu pomohlo, ale pořád to nebylo úplně ono.

Nakonec nám poradila moje mamka, že máme pračku vyprat naprázdno ještě s octem a sodou. Do zásobníku na prášek jsme nasypali půl hrnečku jedlé sody, do přihrádky na máchání hrneček octu a jeden hrneček octu jsme nalili přímo do bubnu. Pračku jsme pustili na vysokou teplotu a před vypouštěním jsme program přerušili, aby se mohl ocet se sodou pár hodin činit. Po uplynutí času jsme nechali program doběhnout a nakonec jsme důkladně vyčistili také hadici a filtr. A haleluja! Celý tento proces nám konečně POMOHL.

Pokud vám tedy můžu něco poradit, starejte se o svoji pračku, ať nedopadnete jako my. (I když zrovna tohle nebyla úplně naše vina.) Důležité je zápachu předcházet. Po každém vyprání doporučuji vyndat zásobník na prášek, důkladně ho opláchnout a po uschnutí vrátit zpátky. Dveře pračky nechávejte vždy pootevřená, aby se uvnitř bubnu netvořila vlhkost, kterou bakterie a plísně milují.

Gumové těsnění po každém vyprání otřete hadříkem. Mimo to doporučuji občas vyprat nějaké prádlo (např. kapesníky) na vysokou teplotu – tím vyplavíte nečistoty, které se vám v pračce usadily. Jednou za půl roku prožeňte pračku naprázdno nějakým čisticím prostředkem – za sebe můžu vyzdvihnout zázračný ocet se sodou. Nic jiného nám totiž nezabralo tolik jako tyto dva levné prostředky. Tak si tak říkám... Že ona je ta sůl vážně nad zlato?

Pro Dudlu napsala překladatelka: Lucie Ušiaková

Vychytávky na praní prádla:

Pokračujte v čtení blogu: