Jak pěstovat aloe jako pokojovku?

Rostlina aloe vera je známá pro své blahodárné účinky. Aloe působí pozitivně při vnitřním i vnějším užívání. Podporuje trávení, posiluje imunitu, působí protizánětlivými a zklidňujícími účinky v případě vnějšího užívání. Kromě toho také detoxikuje organismus a zmírňuje příznaky revmatu a artritidy. Není proto žádný div, že gel obsažený v aloe užívali k léčení již staří Egypťané, Řekové a Římané.

jak-pestovat-aloe-jako-pokojovku

(Zdroj fotky: Freepik.com)

Jak pěstovat aloe jako pokojovku a užívat si tak její krásu a účinky přímo u vás doma? Aloe vera je vzhledově velmi zajímavá rostlina, která oživí každý interiér. I vy si ji tak můžete pěstovat jako dekorativní pokojovku. Možná by vás napadlo, že aloe vera je rostlinou náročnou na pěstování a péči. Opak je ale pravdou. Tato rostlina je naprosto nenáročná a vděčná, takže se jí bude dařit určitě i u vás.

Možností vypěstování je hned několik. Aloe vera se dá vypěstovat i ze semínek, ale pohodlnější samozřejmě je koupit si již vzrostlou sazenici. Základem je vhodně zvolená půda. Ta by měla být kombinací promíchané rašeliny s pískem, který se postará o potřebnou vzdušnost. Zvolit si můžete i substrát určený pro pokojové květiny, který již obsahuje všechno potřebné. Na dno květináčů se také hodí použít pár kamenů sloužících jako drenáž.

Nezapomeňte rostlině dopřát i dostatek světla, který je důležitý pro její správný růst a vzhled. Ideální je dopřát jí 8-10 hodin slunečního svitu během dne. Je tak skvělá k umístění u oken s jižní orientací. Pokud si však povšimnete, že se listy zbarvují dohněda, měli byste zpozornit a raději ji umístit na méně slunné místo.

I když se jedná o teplomilnou rostlinu, zvládne i nějaký ten menší mráz. Ublížit by jí tak neměly teploty pod -4°C. V létě pak rostlině dopřejte častější zálivku. Vhodné je substrát nechat mírně proschnout, a právě to je ten nejlepší čas na zalití. V zimě pak postačí zalití přibližně 1x za 2 týdny.

Pro Dudlu napsala: Petra Velíková

Vyberte si na Dudlu zahradnické doplňky: